EXCURSIE-VERSLAGEN EXCURSIEVERSLAG WMZ-terrein Clinge 29 september 1 985- o.l.v. Gr Blaauw end raat Wel 50 personen verzamelden zich te 9.30 uur op de parking bij Interjuteblijkbaar aangelokt door het fraaie nazomer- weer. Of ligt het aan de excursieleider, want al spoedig bleek dat we ons geen moment hoefden te vervelen. Het was gewoon een kwestie van oren open houden en in de buurt blij ven. Zo werd ons uitgelegd dat er behalve de gewone kerst boom bijzonder veel ongewone kerstbomen in de bassen staan aangeplant, en dat de één het wat beter doet dan de ander etcRegelmatig werd gewezen op het veranderde beheer van de bossen gedurende de laatste jaren. Door allerlei maatre gelen probeert qien waardevolle, soortenri jke bosvegetat ies en vlaktevegetaties van voedselarme zandgronden terug te verkrijgen. En met resultaat: In voorheen kale naaldaanplant begint een kruid en struiklaag zich te onwikkelen met o.a. veel varens. Hier en daar zal weer hei gaan optreden evenals andere plantensoorten behorende tot het Vlaamse plantendis- trictdat in Nederland alleen in het zuiden van Zeeuws- V'laanderen voorkomt. En dan de vogels. Van trek was nog nauwelijks iets te merken maar leven was er genoeg Een zestal Mezensoorten was present, Grote bonte specht, Boomkruiper, Goudhaantje etc. Voor paddestoelen was het nog wat vroeg maar het Pluweel- pootje en een aantal Stuifzwammetjes lieten zich al zien. Ca 12.00 uur was men op het beginpunt terug om te worden opgewacht door een kleine delegatie van het bestuur van de Vogelwacht. Na een korte inleiding overhandigde de voor zitter de twee eerste exemplaren van een fraai wandelgidsje over het betrokken gebied aan de samenstellersonze gids GBlauwendraat en G.Sponselee. M.Buise EXCURSIEVERSLAG Zaterdag 9 november 1989 Fortenroute o.l.v. MBuise Eer fraaie najaarsdag met vol op zon maar veel wind, storm achtig zelfs. Wellicht v/erd hierdoor menig, potentiële ei cursieganger afgeschrikt want de belangstelling ws.s miniem Met vier man, excursieleider inbegrepen, werd de tocht on dernomen die ons zou voeren langs een viertal voormalige Spaanse forten in de dijk tussen Oud Beoostenblijbezuiden- en Beoosten en BewestenblijpolderOndanks de straffe wind hadden we geen klagen. Vogels werden nauwelijks gezien maar de wandeling op zich was al de moeite waard. 1 34

de Steltkluut | 1986 | | pagina 28