Het fort St.Jacob was het indrukwekkendstniet alleen het omvangrijkst maar ook nauwelijks aangetast. Van het fort Stlivinus was daarentegen nauwelijks iets over. Het war.e gewenst dergelijke cultuurhistorische juweeltjes toch enige vorm van bescherming te geven. Het staatsbosbeheerreservaat van de Konijneputten sluit fraai bij de fortengordel aan. Hier zaten wat wintertalingen, de nodige fazanten, wat patrijzen en een fuut. De Matthijsstraat en Hazelarenweg voeren ons langs mooie boerderijen, landarbeidershuisjes en restanten kleinschalig landschap Te 1600 uur waren we terug op het beginpunt, de Bonte koe. VogelsPutter 1 ex op enkele meters van ons vandaan foura- gerend op pluis van speerdistel, nabij fort St. Joseph, een tafreeltje dat lang bij zal blijven; konijneputtenPuut 1 Patrijs 3, Wintertaling 6, Ekster 4, Blauwe reiger 1 overvl. fort St. Nicolaas, Zwarte kraai 5, Koolmees 1 Patrijs 5; Matthijsstraat grasland, Goudplevier 40-tal, Wulp 15» Zwarte kraai 2Ekster 4Veerstraat KoewachtGrote bonte specht 1 Goudplevier 20-tal, Kievit 2; Bonte koe, Koolmees 1 M.Buise Excursie Hellegat 23 november 1985- Tijd: 9.30 uur. Weer: veel bewolking en perioden met regen of sneeuw, matige noord of noord-oosten wind, max.temp. 2 gr, Gids: Bouke Grootjans. Opkomst: zeer matig 5 man, gids inbegrepen. De gids stelde voor er met de auto op uit tegaan en het schor het schor te laten. Eerst werd nog een dode Regenwulp, die Grootjans bij zich had, bekeken en werd er verder gepraat over het verschil met de Wulp Vervolgens stapten we met z'n vijven in de auto van Grootjans. We reden door de Ser Arendspolder, RummersdijkpolderNijs- polder, Voormalige schor van de Molenpolder, Perkpolder via Droogedijk en Groenedijk kwamen we in Kloosterzande, waar de molen draaide Daar de motor van een auto niet op windkracht looptwerd hier getankt. De excursie werd vervolgd via Kloosterzande, Rijksweg, de Noordelijke dijk van de Zoutpolder, Plattedijk naar de Putting, via Hengstdijk, Oude Stoof terug naar het begin punt Hier werd nog een kijkje genomen op de dijk over het Hellegatschor Aan het begin van de excursie was ook nog stilgestaan .bij het verschil tussen Kok- Storm- en Zilvermeeuw, tussen 1 35

de Steltkluut | 1986 | | pagina 29