BOEKENNIEUWS Zoals u ziet een heel programma. We willen nog vermelden dat groepen of scholen de tentoonstelling en video ook buiten de openingsuren op aan vraag kunnen bezichtigen. U kunt daarvoor een afspraak maken met Marjon Kindt: 01150 - 17^16. En zoals altijd zijn al onze aktivi- teiten voor een ieder toegankelijk. Dus komt u naar de tentoonstelling, thema-avond of excursie, neem dan de buren, vrienden of familie mee! KLEINE LANDSCHAPSELEMENTEN Onbeschermd en bedreigd. Ter gelegenheid van ons 30-jarig jubileum hebben vier leden van ons bestuur een bijzonder fraai en goed ver zorgd fotoboekje samengesteld, waarin de teloorgang van de kleine landschapselementen centraal staat. De geschiedenis van de Steltkluut kenmerkt zich o.a. door de 'strijd' voor het behoud van onze zogenaamde traditionele natuurgebieden. Inmiddels zijn deze alle maal nagenoeg volledig veiliggesteld, vooral via het gemeentelijk bestemmingsplan. Dat de voorschriften uit zo n plan lang niet altijd worden nageleefd doet nu even niet ter zake; het instrument is in ieder geval beschikbaar. Voor al die talloze kleine natuurgebiedjes doorheen heel onze streek, sterk verweven met het agrarische polderlandschap, is echter nog geen instrument beschik baar. Het beste bewijs daarvoor ziet u zelf wanneer u goed rondkijkt in onze polders. Bijna dagelijks wordt een veedrinkput volgestort, een rij knotwilgen omver getrokken, fraaie solitaire bomen omgezaagd, kleine stukjes weiland omgeploegd, enz. De letterlijke ver vlakking van ons landschap gebeurd in het klein, maar wel op vele plaatsen tegelijk, zodat het totale effekt schrikbarend is. De Steltkluut ziet hierin een nieuw aandachtsveld om haar energie op te richten. Onze knotploeg is al meer dan 15 jaar bezig met het onderhouden van knotbomen. Maar er is meer nodig. Op verschillende bestuurlijke niveaus moet duidelijker worden aangegeven wat de waarde is van kleine landschapselementen en op welke wijze deze kunnen worden veiliggesteld. Op deze wijze zullen ze een belangrijker rol kunnen gaan vervullen 1 1 3

de Steltkluut | 1986 | | pagina 7