De rups van deze soort leeft niet op bladeren maar op korstmossen, houtzwammen of van vermolmd hout. 4. Nephopterix rhenella Zincken In 1931 werd deze soort voor het eerst in Nederland aange troffen. Deze vlinder was alleen bekend uit het zuidoosten van ons land en "hoogst zelden" in het duindistrict. Nooit in grote aantallen. De vier exemplaren van 6 juli 1985 duiden op een populatie in Nieuw—Namen. Uit de provincie Antwerpen is slechts één (oude) vangst bekend. De rups leeft tussen samengesponnen bladeren van populieren. 5. Noctua fimbriata Schreber Ook weer een soort die als lokaal en weinig talrijk bekend staat. Op 23 augustus 1985 werden drie exemplaren in de val aangetroffen. Van deze soort is te Nieuw—Namen blijkbaar ook een populatie aanwezig. De rups leeft van allerlei lagere planten. 6Panolis flammea D. S. - Denneuil In dennebossen van Nederland blijkbaar een gewone verschij ning. De katalogus van de Antw.erpse lepidoptera noemt de soort echter zeldzaam. Het exemplaar van 3 mei 1986 was het tweede voor Zeeuws-Vlaanderen. In Hulst heb ik de soort al één keer eerder in de val gehad en wel op 14 april 1983» Voor Zeeuws-Vlaanderen dus een bijzondere vangst. De rups leeft in de zomer op den en andere naaldbomen. Ook de volgende soorten verdienen het om even uit de verslagen te worden gelicht Diarsia brunnea Schiff. (het eerste en tot nu toe enige exem plaar voor Zeeuws-Vlaanderen); Xestia triangulun Hufn. Oncocera palumbella D.&S.; Cerastis rubricosa F. Praktisch alle "zeldzaamheden" zijn vlinders die alleen bekend zijn van de droge zandgronden, heide of duinen. Nieuw—Namen biedt heö blijkbaar het biotoop dat ze eisen. De unieke ligging van Nieuw-Namen komt ook in zijn nachtvlinder- populatie tot uiting. LITERATUUR Janssen, A. 1977 Katalogus van de Antwerpse Lepidoptera bijlage bij Phegea, Antwerpen Jansen, M. 1980 De polsvliet van natuur- naar cultuur landschap, vogelwacht De Steltkluut - Hulst. Koch, M. 1984 Wir bestimmen Schmetterlinge, Neumann-Neudamm, Leipzig Lempke, B.J.1953-1970Catalogus der Nederlandse Macrolepi- doptera, Tijdschrift voor Entomologie, A'dam Peerdeman,M.1960 Bijdrage tot de kennis van de vlinder- fauna van Oost-Zeeuws-Vlaanderen, Ent. Ber. 20,p.26-28 Skinner, B. 1984 Colour Identification Guide to Moths of the British Isles, Classey, Oxon England Opmerking redaktie Een volledige lijst van de aangetroffen soorten is op te vragen bij de redaktie. 158

de Steltkluut | 1986 | | pagina 20