STELTLOPERS IN HET DELTAGEBIED Woensdag 12 maart 1986 werd een lezing gehouden door Eric Marteljn over bovengenoemd onderwerp. Vijftien belangstellenden waren aanwezig in den Dullaert te Hulst voor deze bizonder ge detailleerde uiteenzettingingeleid door Henk Castelijns. Eric, bioloog van professie en fanatiek vogeldeskundigenam reeds deel aan projecten in Maleisië in het kader van een wetenschappelijk onderzoek naar het voortbestaan van trekroutes i.v.m. de grote veranderingen op landbouwgebied in deze con- tre ien Op deze oostelijke trekroute waarbij millioenen vogels zijn be trokken, is het deltagebied daar van groot belang voor veel soorten steltlopers. Door cultivering van mangrovebossen t.b.v. de landbouw (palmoliedreigen uitgestrekte fourageergebieden verloren te gaan. De kennis die Eric in die verre landen heeft opgedaan kwam hem goed van pas bij z'n huidige werk - inventarisatie van stelt lopers in het Deltagebied van ZW-Nederland Zijn werkgever, de Deltadienst van Rijkswaterstaat, is n.l. geinteresseerd in de veranderingen die optreden bij de vogel stand door het uitvoeren van de Deltawerken, de uitbreiding van de industrie e.d. Het voert te ver in te gaan op alle aspecten die bij vogeltel lingen komen kijken, maar een paar sprongen er wel duidelijk uit - Het massaal ringen van steltlopers door ze te vangen d.m.v. kanonnetten - Het tellen vanuit de lucht met een vliegtuig. - Het verzamelen van gegevens (maten en gewichten) van gevan gen en doodgevonden vogels De naam Peter Meininger kwam regelmatig naar voren. Hij is een belangrijk medewerker bij het project Vogeltellingen in het Deltagebied vanaf 1975 en één van de samenstellers van het lijvig rapport van dec.1984 (389 paginasIover dit onderwerp. Voor belangstellende is deze uitgave ter inzage in het nieuwe info-centrum aan de Walstraat te Terneuzen. Na de pauze werden nog dia's vertoond, die een duidelijk beeld gaven van de werkwijze en de soortenrijkdom in het onderzochte gebied Tot slot liet Eric aan de hand van enige meegebrachte, dood ge vonden, vogels specifieke analysis zien voor leeftijdskenmerken in de winter en voor de sprong van het ene trek-fourageerge- bied naar het andere Als laatste redmiddel gebruikt een vogel het vet uit zijn vliegspier en men vindt de winterslachtoffers dan ook meestal brandmager met het vel over het (borst)been. 159

de Steltkluut | 1986 | | pagina 21