veranderd, is. De schrijver bedoelt met dit werkje iedereen er op te wijzen dat er rondom z'n eigen huis best heel wat te beleven valt aan vogelleven en dat er door deze interesse, respect en bewondering voor de natuur wordt gewekt. In dit boekje worden zo'n kleine 70 soorten behandeld, die in de onmiddellijke omgeving van bebouwingen kunnen worden waargenomen Met opzet schrijf ik "kunnen"want enkele der genoemde soorten zul je niet zo gauw aantreffen in de tuin, maar je weet nooit Er wordt ook aandacht besteed aan beplanting t.b.v. vogels en een uitgebreide beschrijving gegeven voor het zelf bouwen van nestkasten. Het contact met de natuur en in bijzonder met vogels is bij mij eigenlijk nooit weggeweest, hoewel ik vaak zijwegen heb ingeslagen. Een beetje nostalgie heeft mij nu weer aan het denken gezet. Met het boekje van Jan P. Strijbos in handen besef ik, dat ik met het huis waarin ik nu woon, in feite op de eerste rij zit. Een kleine opsomming van de lokatie leert al snel, dat het een uniek plekje is: Een vrij uitzicht naar het Z.W., niet belemmerd door hoge bomen, een strook gemeente-plantsoen, een stukje verkeersweg erbij weliswaar, maar ook een paar percelen landbouwgrond met wisselende gewassen, een braak liggend stuk bouwgrond dat bewerkt en met gras is ingezaaid maar -waar bij aanhoudende regen een grote plas blijft staan, die als fourageer-plaats voor watervogels aantrekkelijk is. Een boerderij op de achtergrond en af en toe een prachtige wolkenlucht met een ondergaande zon. Wat kun je als natuurliefhebber nog meer wensen. In de zeven jaar dat ik dit stekje mag bewonen, heb ik dan ook rijkelijk van het vogelleven kunnen genieten. Het over gangsgebied van bebouwing met beplanting naar cultuurgron den trekt veel vogels aan, die in dit gebied grenzen trachten te overschrijden of juist respecteren of als oriëntatie punt benutten. Dit laatste zet ik er bij om aan te geven, dat het juist in dit gebied is dat massale vogeltrek plaats vindt. De brede lucht waar ik van geniet is nooit geheel zonder vo gels. Ieder seizoen zijn er verrassingen te beleven en ik begin dan maar met het opsommen van de waargenomen soorten: Blauwe reiger: Voedsel-vlucht van Z.O. naar N.W. v.v. ge durende het voorjaar. Wilde eend - Bergeend - Meerkoet - Waterhoen: Regelmatig enkele ex. voedselzoekend en overvliegend. Knobbelzwaan - Kleine zwaan: In winterseizoen in kleine groepen of een enkel ex. overvliegend. 161

de Steltkluut | 1986 | | pagina 23