als wij met z x,_ allen nog lang in, op en langs de Schelde/ Westerschelde willen leven, moet er verandering komen! Maar dat wisten wij en de industrie al lang, of 9 9 9 9 9 9-? De rapportage Fliessende Welle Schelde van het Internatio naal Centre of Water Studies, door Arie Blom, is af te halen in de Walstraat 7 te Terneuzen. Sabine Verburg MEEUWEN PROBLEMATIEK RONDOM DE REGIONALE STORTPLAATS TE TERNEUZEN. Zoals bekend kampt de gemeente Terneuzen met een meeuwen probleem rondom de regionale stortplaats. Grondgebruikers uit de omgeving van de belt hadden er in het verleden al op gewezen dat schade aan landbouwgewassen zou kunnen op treden en dat daar maatregelen tegen genomen moesten wor den. De gemeente echter was daar niet zo bang voor en deed dan ook niets ter bestrijding of beter ter voorkoming van schade. Dit voorjaar kwam daar echter verandering in. Wede rom werd geklaagd over schade waardoor de gemeente uitein delijk gedwongen werd om maatregelen te nemen. Men kon helaas niets originelers bedenken dan overgaan tot afschot. Reeds vanaf het begin heeft de Steltkluut haar twijfels over het effekt hiervan geuit. Teneinde te weten te komen welke invloed het afschot op de aantallen meeuwen heeft, werd besloten tellingen uit te voeren. De resultaten hiervan werden vastgelegd in een rapport met bovengenoemde titel, door H.Castelijns en W. de Koek, twee leden van onze vogelwerkgroep. Uit de tellingen blijkt dat reeds korte tijd nadat men met afschot begonnen was het aantal weer geleidelijk toenam, m.n. door gewenning en aanpassing van de vogels t.o.v. de schutter. De konklu- sie luidt dan ook dat het voorkomen van schade aan de ge wassen middels afschot niet haalbaar is, en dat zelfs de vogels uitwijken naar de landbouwgronden! Tot slot wordt in het verslag een aantal alternatieve methoden genoemd, waarbij het er vooral op aankomt dat de meeuwen niet bij het afval kunnen komen. Dit rapport vormt een goede basis om samen met de gemeente Terneuzen te zoeken naar goede, haalbare alternatieven. Meeuwenproblematiek rondom de regionale stortplaats te Terneuzen Samenstelling: H.Castelijns en W. de Koek. 11 pagina's. Uitgave: Natuurbeschermingsvereniging de Steltkluut. Prijs: ƒ1,50 af te halen in de Walstraat 7, Terneuzen, of te bestellen door overmaking van ƒ1,50 ƒ1,75 porto op giro 265961 tnv pnmde Steltkluut, Axel. TT. ,T. Wim Wisse 167

de Steltkluut | 1986 | | pagina 29