NACHTVLINDERS E. VERMANDEL NACHTVLINDERVANGSTEN IN DE GROEVE TE NIEUW-NAMEN Op verzoek van de beheerder Richard Bleijenberg ben ik op 6 juli 1985 gestart met een inventarisatie van de nachtvlinders in de meester Van der Heijden-groeve te Nieuw-Namen. De groeve werd bezocht op de volgende data 6 juli, 23 augustus en 21 september 1985 3 mei en 7 juni 1986. In totaal werden gedurende deze vijf nachten 132 verschil lende soorten gedetermineerd. Dit is bijna éénderde deel van het nachtvlinderbestand dat tot nu toe uit Oost-Zeeuws- Vlaanderen bekend is. Het onderzoek kan vanzelfsprekend niet na één jaar als af gesloten worden beschouwd. Teveel "gewone" soorten zijn tijdens de tot nu toe gehouden nachtvangsten niet naar de val gekomen. De volgende soorten kunnen als zeldzaam of als bijzonder voor onze streek worden genoemd 1Cerura erminea Esper - Witte Hermelijnvlinder Eigenlijk een soort zonder Nederlandse naam. Dat is niet zo verwonderlijk. Tot nu toe waren slechts twee vangsten van deze soort uit Nederland bekend, n.l. in juni 1907+ één rups te De Neern (prov. Utrecht) en op 22 juni 195^ één mannelijk exemplaar te Epen (prov. Limburg). De groeve leverde op 6 juli 1985 dus het derde exemplaar van deze soort voor Neder land. Een prachtig vrouwtje Ook in België en Duitsland is de vlinder een zeldzaamheid. De soort is onbekend uit Engeland. De Duitse naam van deze soort is "Weisser Gabelschwanz"Daar op 11 juli 1985 ook nummer vier voor Nederland te Hulst gevangen werd, neem ik de vrijheid analoog aan de Duitse naam - die trouwens prach tig bij zijn uiterlijk past - de soort de Nederlandse naam "Witte Hermelijnvlinder" te geven. Lempke (A'dam) noemde deze twee vangsten de belangrijkste nachtvlindervangsten van 1 ^985 De rups leeft in de kruineh van oude populieren. 2Gastropacha populifolia L. De volle "neef" van het "Eikeblad" (Gastropacha quercifolia L. die in de catalogus van Lempke alleen maar als zeer lokaal en zeldzaam uit Zuid-Limburg wordt gemeld. Het gevangen exemplaar was puntgaaf. Dit is van belang, omdat het enige andere uit Zeeuws-Vlaanderen bekende exemplaar (Hulst, Liniedijk 12 juli 1987+zeer zwaar afgevlogen was. Dit zou dus 'een zwerver geweest kunnen zijn. De groeve bevestigt met deze vangst het inheems zijn hier van deze zeldzame soort. Ook de rups van deze soort leeft overwegend in oude po pulieren. 3. Parascotia fuliginaria L. De enige vangst uit Zeeuws-Vlaanderen tot nu toe komt uit de groeve. De soort wordt elders in Nederland en België "zeer lokaal" en "zelden bij verscheidene exemplaren" ge vangen. 157

de Steltkluut | 1986 | | pagina 19