BOEKENNIEUWS Maar ook aan deze excursie komt weer een einde. Je zou soms wel willen blijven kijken, maar thuis staat de warme hap te wachten en dat is toch ook wel aantrekkelijk. Met grote voldoening kijk je terug op al het moois dat je samen met je mede-genieters mocht beleven en je denkt bij jezelf, goed dat ik toch maar heb doorgezet, anders had ik weer veel gemist W. de Koek, Spaarnestraat 13, 4535 G-S Terneuzen. FLIESSENDE WELLE SCHELDE. Op een eigenlijk niet beter te kiezen tijdsstip -tegelijk met de presentatie van de Westerscheldetentoonstelling- is de rapportage van het Internationaal Centrum voor Wateronderzoek (I.C.W.S.) uitgegeven. Een niet dun boek werk met op het eerste gezicht misschien wat veel cijfers, grafieken en moeilijke woorden, maar voor de Schelde-lief- hebber zeker de moeite waard als goed naslagwerk en boei ende leesstof. Voor wie het allemaal niet zo duidelijk is wat/wanneer/ wie, zetten we de feiten en data hier op een rijtje en vervolgens zullen we er enkele van de soms verrassende onderzoeksresultaten uitlichten. In oktober 1983 is door verscheidene milieu-organisaties het Internationaal Watertribunaal (i.W.T.) gehouden om de aandacht te vestigen op de problematiek rond de waterver- verontreiniging. Tijdens bezoeken aan de Schelde was geble ken dat daar op grote schaal geloosd werd. Mede op verzoek en in samenwerking met het (toen nog) Zeeuws Coördinatie- Orgaan, de Steltkluut en 't Duumpje heeft het I.W.T. in mei '83 besloten tot het organiseren van een monstertocht over de Schelde volgens het Fliessende Welle-principe Het doel van deze tocht was niet primair het vaststellen van de mate van vervuilling, maar het inventariseren en identificeren van lozingen. De monstertocht over het ge deelte van de Schelde vanaf de Rupel tot even voorbij het Sloehaven-gebied werd gehouden van 13 augustus t/m 17 augustus 1983. Intussen al weer drie jaar geleden, maar zoals blijkt uit het voorwoord van de rapportage kan er van uitgegaan worden dat wat betreft de aard van de lo zingen in de tussentijd weinig veranderd is (op zich een 165

de Steltkluut | 1986 | | pagina 27