Mits er terdege rekening wordt gehouden met de landschap pelijke en de ecologische inpasbaarheid. En daar draait het nu juist allemaal om. Uit technisch oogpunt gezien komt de hele kuststrook van af het Hellegat tot aan Perkpolder in aanmerking voor de plaatsing van windmolens. Uit een eerste gesprek tussen de Steltkluut en de burgemeester van Hontenisse, Dhr. Kessen, bleek al snel dat er uit praktische overwegingen eigenlijk maar één plaats in aanmerking komt, en dit is het zogenaamde "Schorret j e" bij de Nijspolder. Van onze kant uit hebben wij meteen gezegd dat wij voor deze lokatie zeker niet enthousiast kunnen zijn. Waarom niet Het Schorretje, zoals het in de volksmond heet, is een voormalig stukje schor dat bij de dijkverhoging in 1962 binnendijks is komen te liggen. Ga je er nu kijken, dan zie je daar hollebollige en drassige stukjes weiland liggen. Zeker als je er tijdens hoog water gaat kijken dan zie je daar grote aantallen vogels rusten of fourageren. En daar hebben we dan de tegenstrijdige belangen. Vogels kontra windmolens. Of die twee samen gaan zonder problemen is vooralsnog zeer onduidelijk. Er zijn weliswaar nog geen onderzoeken bekend die aangeven dat windmolens wel schade toebrengen aan de vogelstand. Daar tegenover staat echter dat er ook geen onderzoeken zijn geweest die duidelijk aan geven dat er géén schade optreedt Tot nu toe is het beleid in Nederland er nog steeds op gericht: bij twijfel niet plaatsen.Wij hebben goede redenen om aan te nemen dat er wel degelijk verstoring op zal treden. Het Schorretje is naast een belangrijk broedgebied, tevens een belangrijke hoogwatervluchtplaats voor tal van vogels (zie bijgaand tabelletje). Zo'n hoogwatervluchtplaats wordt door de vogels gebruikt bij hoog water in de Wester schelde om er te overtijen. Ze gaan dan vooral rusten. En die rust hebben ze hard nodig, net als u en ik, onze dagelijkse portie slaap Plaatsing van 8 windmolens met een as-hoogte van 30 meter betekent een grote verandering in het Schorretje. Het Schorretje is immers maar een zeer klein gebiedje, omgeven door de zeedijk en twee binnendijken. De invloed van die molens zal groter zijn naarmate het desbetreffende gebied kleiner is. Zoals uit bijgaand tabelletje blijkt heeft het Schorretje een niet onbelangrijke betekenis voor vogels. Deze betekenis wordt des te belangrijker wanneer je je realiseert dat soortgelijke gebieden in onze streek uiterst zeldzaam zijn geworden. Tot voor een aantal jaren terug waren drassige stukjes grasland vlak onder de zeedijk hele maal niet zo zeldzaam. Maar als je ze nu gaat zoeken moet je al ver gaan zoeken. In oostelijke richting kom je pas weer zo'n gebied tegen onder Saeftingenlde Selenapol- derIn vogelvlucht ruim 15 km. verwijderd. In westelijke 14

de Steltkluut | 1987 | | pagina 16