DE GEVOLGEN VAN HET BIJVOEDEREN VAN MATKOP EN KUIFMEES E.G. BORM M.A.Buise, Julianalaan 114561 JA Hulst. Literatuur Cramp S.& KELSimmons1985Handbook of the Birds of Europe the Middle East and North Africa, Volume 4. Oxford - Uni versity Press. G-lutz von Blotzheim U.N. KM.Bauer1980Handbuch der Vogel MitteleuropasBand 9. Wiesbaden - Akademischen Verlags- gesellschaft Marteijn E. W. Vonck, 1985. Voedselkeuze van de Velduil (Asio flammeusin WZV1 aan de hand van braakbalanalyse Het Duumpje 11: 11. In het blad Ornis Scandinavia werd in 1980 een artikel gepu bliceerd van Anders en Bromssen en Christer Jansson, dat als merkwaardig en leerzaam moet worden beschouwd in verband met de discussie over het bijvoederen van vogels, waarover enkele jaren geleden een artikel in de Steltkluut verscheen. De beknopte inhoud van bedoeld artikel vindt U hieronder weergegeven Vóór en tijdens 2 broedseizoenen (1976 en 1977) werden de mezen bijgevoederd in een gebied met een oppervlakte van 1 8 km^ Het totale gecontroleerde gebied was 5*5 krn^ groot. Het doel van het onderzoek was om na te gaan of de mezen voordeel hadden van een rijk voedselaanbod vóór de broedtijd. Het resultaat was dat het begin van de leg bij beide soorten vervroegd werd met 2-8 dagen, hetgeen niet het geval was in het jaar na de proef. Het aantal eieren per nest en het aantal uitgevlogen jongen veranderde niet veel. Wet verbeterde de fitheid, zodat de overlevingskansen groter werden. De nesten van de kuifmees waren iets talrijker en er was een lichte neiging tot een tweede broedsel. Deze proef bewees de juistheid van de stelling van Perrins die in 1 970 schreef dat vogels in het voorjaar beginnen met broeden zodra er voldoende voedsel is voor de vorming van eieren. Een hogere graad van fitheid wordt verkregen door vroege broedsels. De jonge vroege vogels hebben voorrang in de in het latere seizoen te vormen groepen mezen en beschik ken over meer ervaring en een betere conditie dan late jongen, aldus Perrins 1 8

de Steltkluut | 1987 | | pagina 20