DE "HOOGE PLATEN" IN DE WESTERSCHELDE Interessant is ook dat de mezen voor circa 75 5^ nestkasten verkozen boven de natuurlijke nestgelegenheid. Het nut van nestkasten is hiermee bewezen. Er werd gevoederd in het midden van het proefgebied. Iedere voederplaats werd voorzien met zonnebloemzaden en 3 kokosnotenhelften met daarin een mengsel van vet, soyameel, wit zaad, zonnebloemzaad, vitaminen en mineralen. Het eerste jaar werden ook eierschalen aan het voedsel toegevoegd. Het bijvoederen begon in 1 976 op 20 februari en in 1 977 op 20 en 24 maart. Er werd gevoederd tot er begonnen was met de leg. Ook werd er gevoederd tegen de tijd dat een 2e legsel verwacht werd. Naast de reeds genoemde voordelen voor de jonge vogels wordt het vroege broeden ook nuttig geacht voor de oudervogelsdie eerder vóór de winter hersteld zullen zijn van de extra inspanningen voor het grootbrengen van de jongen. Wie meer gedetailleerde gegevens wenst kan deze verkrijgen bij schrijver dezes E.G-.Borm, Tivoliweg 12, 4561 HL Hulst. Over dit onderwerp bracht Rehé Beijersbergen op 27 febr.1986 een lezing met aansluitend dia-vertoning in de Halle te Axel. Aanwezig waren een 12-tal leden, maar dat waren dan. ook zeer aandachtige toehoorders Het was de eerste maal dat deze spreker over dit onderwerp een lezing gaf en onze vereniging mocht er dan ook trots op zijn dat ze de primeur kon incasseren. Een en ander dankzij de voortvarende activiteiten van Henk Castelijnsdie met René Beijersbergen goede contacten onderhoudt. Henk hield dan ook een korte inleiding om René aan te kondigen. Het Zeeuwse Landschap, waarbij René op contractbasis in dienst ishecht veel belang aan de functie van het gebied de Hooge Platen, een zandbank in de Westerscheldedie door ver stuiving dermate hoog is geworden, dat ze alleen bij spring vloed onder water komt. Daardoor vormt ze een aantrekkelijk biotoop voor Sterns en Pleviertjes, die de voorkeur geven aan terreinen zonder vegetatie. Omdat er weinig beschutting is, wordt jaarlijks een ringdijk aangebracht met ingegraven rijs hout, dat dan de verstuiving tegenhoudt en voor zandheuveltjes zorgt. Vrijwilligers zijn ook hier in het voorjaar in de weer om bij dit werk te assisteren. Als student biologie maakt René sinds een paar jaar een studie over voorkomen, aantallen, gedrag en broedresultaten van Dwergsterns. Nu reeds is hij tot de conclusie gekomen, dat deze 1 9

de Steltkluut | 1987 | | pagina 21