NATIONALE VOGELKIJKDAG 18-10-'86 HELLEGAT Renê Beijersbergende Millianostr. 28, Breskens. Telefoon 01172-1809- Meenemen van laarzen en van water- en winddichte kleding is wel nodig; ook warme koffie of soep is een nuttig onderdeel van de bagage. Vertrek op alle bovenvermelde dagen om 10.00 uur vanuit het uitwateringshaventje van Nummer Een. Ter gelegenheid van de Nationale Vogelkijkdag op 18 oktober 1 986 werd er ook een excursie gehouden naar het schor van het Hellegat. Het was nu heel wat beter weer dan tijdens de excursie van begin dit jaar: weinig wind, droog, onge veer 15 graden, alleen het zicht was niet erg goed. Toch was er genoeg vogelleven om van te genieten. Maar wat mij persoonlijk het meeste aansprak was de grote deelname van de jeugd. Van de 22 deelnemers was maar liefst de helft jeugd en de excursie-leider Jan Lievens wist hun aandacht konstant vast te houden. We wandelden eerst over de, dijk langs de slikken bij het uitwateringsgemaal. Daar waren ook de meeste vogels te zien: Bergeenden, Wilde eenden, Tureluurs, Scholeksters en andere soorten die we altijd langs de Schelde-oever kunnen zien. Daarnaast ook trekvogels, zoals: BontestrandlopersZilver plevieren, G-rauwe ganzen en veel soorten kleine zangvogels. Na de wandeling over de zeedijk gingen we het schor op. Het grootste deel van de plantengroei was al uitgebloeid of afgestorven, maar er was toch nog van alles te zien: Kweldergras, MelkkruidZeeaster in beide variëteiten, Zeeraket, SpiesmeldeSchorrekruid en Slijkgras. Enkele jaren gelleden is op dit punt een container met papier aangespoeld en resten hiervan liggen nog overal verspreid. Hierin blijken veel mieren-nesten voor te komen. Je kunt je afvragen, of deze de herfststormen, die kort na onze excur sie het water van de Schelde hoog opstuwden, hebben over leefd We vonden ook diverse dode vogels, o.a. een Wintertaling. Maar dit zal wel de konsekwentie zijn van het feit, dat er daar veel vogels leven. Ook vonden we wortelknollen van Zeeaster, het voedsel voor de ganzen die hier komen over winteren Op het allerlaatst van de excursie zagen we ook nog een 21

de Steltkluut | 1987 | | pagina 23