45 In 1 985 werkten 21 mensen aan het project mee (vrijwillig.1.' en in 1986 was dit aantal gestegen tot 33 mensen. Veel mensen hebben me echter gebeld en gevraagd om ze zo'n handige 'streeplijst op te sturen. Van zo'n 10 mensen heb ik echter niets terug ontvangen. Ik hoop dat ze dit alsnog zullen doen. Hoemeer waarnemers er meewerken aan het pro ject, des te vollediger het project natuurlijk wordt. En een bijkomstigheid, (voor sommige zelfs een hoofdzaak), je hebt misschien wel de eerste zwaluw gezien in Zeeuws- Vlaanderen. Maar vergeet niet dat elke waarneming hoe laat dan ook (b.v. zwaluw in mei), essentieel'is. Schroom niet en doe mee KORTE BESPREKING VAN DE VERZAMELDE GEGEVENS: Evenals in 1983 en 1985 werden in 1986 alle soorten, die op genomen zijn in het verslag waargenomen. Winterwaarnemingen heb ik ontvangen omtrent de volgende soorten: Bruine kieken dief, Boerenzwaluw, RoodborsttapuitZwartkop en Tjiftjaf. Ook zou er in de winter van 1986 een Pitis hebben overwin terd in de tuin van H.Molenaar. Zou dit het eerste geval van Nederland betekenen? B.Grootjans heeft er foto's van gemaakt. Ik hoop dat de foto's het bewijs zullen leveren. Van de volgende soorten werden aankomstrecords gevestigd: StrandplevierGrauwe kiekendief, Dwergstern, Boompieper, Beflijster en Blauwborst. Gefeliciteerd waarnemersI Soorten die vorig jaar maar bar weinig werden waargenomen, maar nu gelukkig weer meer, zijn de Zomertaling en het Paap je. Soorten die in 1986 relatief weinig werden gezien zijn: Dwergstern, Grote stern, Zwarte stern en Purperreiger. WOORD VAN DANK: Natuurlijk aan al die mensen die hun gegevens naar mij heb ben opgestuurd. Mensen die in 1987 ook mee willen werken aan het project kunnen me een briefje sturen of evtbelleh. Dan stuur ik aan hen een handige streeplijst (gefabriceerd door M.Janse). Ik wilde de heer J. van den Steen extra be danken voor het opsturen van zijn gegevens (en van J. San- derseomtrent de fenologie van de zomervogels van 40 jaar Canisvliet!1 Mensen die afgelopen jaar met het project heb ben meegewerkt krijgen automatisch een streeplijst voor het

de Steltkluut | 1987 | | pagina 15