BUFFERZONES Een reaktie door L.Persijn. te treffen bij de Middensluis en met beleid moet het toch mogelijk zijn, de vogels een rustige nestelplaats aan te bieden. Overige soorten: Strandplevier 4 paar, scho:ekster 1 paar. Wim Wisse, H.Heyermansstraat 45, 4532 G-J Terneuzen. Graag ga ik in op de uitnodiging van Cyril Peeters om te reageren op zijn hierboven aangehaalde artikel uit de Steltkluut van februari 1987 waarbij ik de vrijheid neem om naast de grote kreken ook de kleinere natuurgebiedjes erbij te betrekken. Zowel landschappelijk maar voora.l als groei-, woon-, rust- en nestplaats van vele planten en dieren is deze aaneenschakeling van 10-tallen natuurgebieden en -gebied jes van groot belang. Ik ben het dan ook volledig met de heer Peeters eens dat deze parels en pareltjes in het landschap veel meer aan dacht en vooral bescherming behoeven dan zij in het alge meen krijgen. Over het pleidooi van de heer Peeters voor bufferzones het volgende: Volgens mij slaat hij daarbij een zeer belangrijke stap over. Voorafgaand aan de instelling van bufferzones gaat de daadwerkelijke bescherming van het natuurgebied, en daar zit nu juist het probleem. De meeste natuurgebieden en -gebiedjes zijn niet in handen van natuurbeschermings organisaties of worden niet door deze organisaties beheerd, Dat betekent in de praktijk dat al deze gebieden met de planologische bestemming Natuurgebied nog steeds vogel vrij verklaard land zijn. Enkele voorbeelden -De landbouwer naast een kreek of kreekrestant zal geneigd zijn elk jaar een stukje kreek door inploegen produktief te maken, niemand die er wat van zegt. Nou ja, niemand? Eén keer in 1981 is SBB, eigenaar van een oeverland bij Statenboom in de Groot-Kieldrechtpolder getipt over een dergelijk in produktie brengen van "waardeloze" grond. De betreffende landbouwer had het nakijken nadat de kada strale eigendomsgrenzen opnieuw werden vastgesteld (Zie Steltkluut, okt198l). Het is mogelijk een idee om van alle kreken en kreekrestanten grenzen opnieuw vast te stellen. Dan zal blijken dat we er weer vele hectaren natuurgebied (bufferzones!) bij hebben gekregen. Daarnaast komen grond- en puinstort in natuurgebieden jammer genoeg ook nog steeds voor. 55

de Steltkluut | 1987 | | pagina 25