coördinatiepunt voor sterfte van vogels, vissen en zeehonden Vogels en vissen. deze in het milieu kunnen terechtkomen. Ook is aangegeven welke inzamelmogelijkheden er in de Zeeuwse gemeenten zijn. U kunt het boekje gratis aanvragen bij het Bureau Voor lichting van de Provincie Zeeland, telefoon 01180-31^00. Tevens heeft de Zeeuwse Milieufederatie een brochure uit gegeven, getiteld"Wat doen we met ons klein chemisch afval?Deze is te bestellen bij de Zeeuwse Milieu federatie, Postbus 33^ikk6ö AS Goes, telef. 01100-28259» Provinciale Waterstaat fungeert als coördinatiepunt voor de sterfte van vogels, vissen en zeehonden in Zeeland. Het coördinatiepunt registreert de meldingen, stelt de doodsoorzaak vastcoördineert zonodig de opruiming van de kadavers en geeft informatie over wat te doen om ver dere sterfte te voorkomen. Jaarlijks stelt het coördina tiepunt een overzicht samen van de totale sterfte onder vogels, vissen en zeehonden in Zeeland. Dit overzicht wordt aan elke melder toegezonden. Waarom melden? Wie dode vogels en vissen aantreft die niet door een natuurlijke oorzaak zijn gestorven, wordt verzocht dit te melden bij het coördinatiepunt. Door botulisme besmette vogels zijn te herkennen aan verlammingsverschijnselen aan kop, nek, vleugels en poten. Om uitbreiding van deze ziekte te voorkomen is het heel belangrijk dat zieke en dode dieren zo snel mogelijk worden weggehaald. Verder is bij optreden van botulisme altijd waakzaamheid voor de volksgezondheid geboden. Melding van sterfte van zeehonden is van belang om te achterhalen wat de doodsoorzaak is geweest. Het coördinatiepunt voor sterfte van vogels, vissen en zeehonden is bereikbaar bij de Provinciale Waterstaat, telefoon 01l80 - 359 20. In de zomermaanden treedt regelmatig botulisme op. Het is een vorm van voedselvergiftiging waaraan vooral vogels en vissen doodgaan. De vergiftiging wordt veroorzaakt door de bacterie Clostridium botulinum. Deze bacterie produ ceert onder "gunstige omstandigheden" een gif dat bij besmette dieren verlammingsverschijnselen veroorzaakt. Uiteindelijk worden de ademhalingsspieren aangetast, waarna het dier door verstikking sterft. 63

de Steltkluut | 1987 | | pagina 33