INLEIDING 'ZWALUWNUMMER STELTKLUUT' DOOR H. CASTELIJNS Het leek de vogelwerkgroep van de Steltkluut een goed idee om eens extra aandacht te besteden aan vier in Oost Zeeuws-Vlaanderen voorkomende vogelsoorten, welke zonder tussenkomst van de mens hier niet tot broeden zouden kunnen komen. Vandaar dat u in dit nummer van de Steltkluut vier bijdragen aantreft over zwaluwen. Deze artikels werden door of namens leden van de vogelwerk groep samengesteld. Drie van de vier zwaluwsoorten: Huiszwaluw, Boerenzwa luw en Gierzwaluw broeden enkel in of aan menselijke bebouwing. De vierde soort, de Oeverzwaluw, broedt in door tussenkomst van de mens ontstane afgravingen. Van nature komen de eerste drie soorten enkel voor in rotsachtige streken; de laatste in streken met steile, zanderige wanden, bijvoorbeeld langs stromende rivieren. Met de komst van de mens verschenen ze in onze streek. Maar helaas nemen ze door aktiviteiten van diezelfde mens de laatste jaren behoorlijk in aantal af. Een van de belangrijkste redenen is gelegen in het op grote schaal toepassen van insektenbestrijdingsmiddelenwaar door het aantal insekten sterk is afgenomen. Nu zou u bijvoorbeeld kunnen denken: makkelijk toch, geen vliegen meer in huis, geen mugge- of wespensteken meer. Maar dan vergeet u gemakshalve dat indien het leefmilieu voor zwaluwen en insekten verslechterd, dit ook voor mensen het geval is. Ik doel hier niet alleen op de kans dat ook wij op een onaangename manier in aanraking komen met bestrijdingsmiddelen. Met de achteruitgang van de zwaluw stand zullen we deze vogels in onze direkte omgeving minder kunnen zien, wat voor veel liefhebbers een enorm gemis zal zijn. Ik hoop, dat in ieder geval leden van de Steltkluut, het ongemak ('poep op de stoep') wat men wel eens van zwaluwen meent te hebben, voor lief nemen. 7 0

de Steltkluut | 1987 | | pagina 8