Jacobsvlinderde naam zegt het al, vonden we op Jacobs- kruiskruid3 Rupsen en 1 pop wel te verstaan. Ook zagen we een net uit zijn pop gekropen Rietspinner (Philudoria potatoria). Het mannetje was nog bezig zijn vleugels op te pompen. Een mooi gezicht, zo in de vrije natuur dachten we nog. Andere nachtvlinders waren Gammauil en Semiothisa clathatra. Het Gammauiltje komt helemaal vanuit Zuid-Europa gevlogen om zich hier voort te planten. Een prestatie, vind u ook niet? Van de volgende soorten werden grote aantallen aangetroffen t.o.v. andere biotopen in Zeeuws-VlaanderenArgusvlinder, Icarus blauwtje, Klein dikkopje en voor de begrippen van 1986 de Distelvlinder. Deze laatste soort komt net als de gamma helemaal vanuit Zuid-Europa en zelfs Noord-Afrika naar hier gevlogen om ons hier te laten genieten van haar mooie kleuren. Het is echter niet het geval dat je de soort elk jaar in grote aantallen aantreft in onze streken. 1985 was een enorm goed jaar met meer dan 1000 exemplaren. Komen we in 1986 aan 100 dan mogen we al in onze handjes klappen. Niet dat 1986 een zeer slecht jaar was hoor. Het is eerder een normaal jaar. M.a.w. 15$ zat op dat mo ment op die dijk, dat is wel bijzonder. De Vuurvlinder is in de kleigebieden behoorlijk zeldzaam, maar toch zagen we er 1 op de dijk. Dit is niet onbegrijpe lijk, omdat de spoordijk een zanderig en stenerig karakter heeft. De spoordijk is dus een soort zand-eiland in een kleiomgevingVan hier uit kunnen verschillende soorten planten en dieren de omgeving misschien koloniseren???? De waarneming van een Gele luzernvlinder is zeldzaam te noemen. Ook zij, want het betrof een vrouwtje, is een trekvlinder uit het zuiden maar is nog veel zeldzamer als de Distelvlinder. Hier volgen de totalen: Oranje zandoogje 271Argusvlinder 67, Hooibeestje 22, Bruin zandoogje 24, Vuurvlinder 1 Icarus blauwtje 334, Klein dikkopje 109, Klein geaderd witje 13, Klein koolwitje 88, Groot koolwitje 32, Atalanta 13, Kleine vos 69, Distelvlinder 15» Dagpauwoog 97, Gele luzernvlinder 1Gammauiltje 8, Semiothisa clathatra 3m StJacobsvlinder 4, Rietspanner 1 Mogelijk zijn enkele soorten gemist omdat die eerder in het seizoen vliegen of omdat ze 's nachts vliegen. Ik noem het Koevinkje en het Groot dikkopje, zij vliegen nl. in juli. In 1987 zullen we het gebied vanaf april zeer zeker elke maand weer bezoeken, om zo ook de dieren en planten die in de andere maanden openlijk leven te kunnen ontdekken Mensen die interesse hebben om dan een keer mee te gaan 87

de Steltkluut | 1987 | | pagina 25