AVIFAUNA-NIEUWS DE NIEUWE AVIFAUNA KOMT ER AAN! De groep mensen die in Zeeuwech Vlaanderen gegevens verza melden of nog steeds verzamelen over het voorkomen van vogels is zeer talrijk. Onze regio oefent een grote aan trekkingskracht uit op vogelaars die soms een verre reis ondernamen om kennis te maken met de typische avifauna van Zeeuwech Vlaanderen met zijn schorren en slikken en kreken in het polderland. Uit archief onderzoek blijkt al gauw dat in onze streek honderden mensen zich met het waarnemen van vogels bezig houden. Een deel van die waarnemingen gebeurt systematisch in het kader van één of ander onderzoek. Ook in onze streek worden voortdurend gegevens verzameld bij voorbeeld in het kader van onderzoeken welke worden gedaan door de Provin ciale Planologische Dienst of gecoördineerd door de SOVON (Stichting ornithologisch veld onderzoek Nederland). De vogelwerkgroep van De Steltkluut werkt hier aan mee en doet voorts veel eigen onderzoek. In De Steltkluut en op leden vergaderingen wordt hiervan geregeld verslag gedaan. Minstens zoveel waarnemingen worden gedaan zonder speciaal doel, gewoon omdat het een goede gewoonte is van een goed vogelkijker om zoveel mogelijk waarnemingen te noteren. De redenen waarom er zoveel mensen zijn die in hun vrije tijd het veld intrekken om min of meer doelgericht vogel waarnemingen te doen, zijn wellicht uiteenlopend. Wie wel eens heeft meegewerkt aan een telling weet dat dit best een hele ontspannende en prettige bezigheid is na een week op kantoor, in het magazijn of voor de klas de kost te hebben verdiend. Leergierigheid en nieuwsgierigheid met betrekking tot het leven van vogels is voor anderen en niet alleen jeugdigen een stimulans om met kijker en veldgids de natuur in te trekken. De confrontatie met de boeiende vogelwereld leidt voor de ware "veldornitholoog" steeds tot een drang om er alles aan te doen om de bedreigingen van de natuur lijke vogelstand af te wenden. Wanneer kan worden aan ge toond dat een gebied waardevol is, kunnen stappen worden ondernomen om dat gebied te beschermen. Meteen zijn we ook aangeland bij de doelstelling van een vereniging als de onze De door deze vogelliefhebbers verzamelde waarnemingen zijn zeer waardevol omdat door deze te bundelen, grote aantallen gegevens beschikbaar komen. De wet van de grote getallen is dan van toepassing. Als je weet dat in Oost Zeeuwsch Vlaanderen veel mensen op veel plaatsen en op veel tijdstip- 107

de Steltkluut | 1987 | | pagina 13