pen veel fietsers zien, en slechts een enkele ezeldrijver, dan kan je stellen dat fietsers algemeen voorkomen in onze regio en ezeldrijvers zeer zeldzaam zijn. Fietsers en ezeldrijvers, dan kunnen deze conclusies leiden tot wat "Beleid" wordt genoemd. Als je die fietsers een kans wil geven om zich te handhaven, dan moet je bij voor-, beeld zorgen voor goede fietspaden. Of zoals J. van den Steen schrijft op de omslag van de Avifauna gids van het Gewest Gent en de Kanaalzone "Ieder ernstig veldornitholoog documenteert zich, doet aan zelf studie en klasseert zorgvuldig als zijn gedane waarnemingen. Actieve veldornithologieals bron van informatieten dien ste stellen van de wetenschap en omgekeerd, vormen een basis tot bescherming, doelmatig beheer en behoud van de ons nog overblijvende ornithologische/oecologische waarde volle gebieden" Maar dan gaat het allang niet meer over fietspaden en ezel drijvers. Ornitholie heeft betrekking op vogels en een avifauna is een boekwerk waarin een totaal overzicht wordt gegeven van de vogelsoorten van een bepaalde streek in een bepaalde periode Aan de hand van door honderden - vakmensen en "amateurs" - verzamelde gegevens wordt momenteel een gigantisch karwei geklaard door M.A.Buise uit Hulst en F.L.Tombeur uit Gent. Zij zijn de eindredacteurs en samenstellers van een boekwerk dat het standaardwerk moet en zal worden over de vogels van Zeeuwsch Vlaanderen. Zij namen ettelijke duizenden bladzijde literatuur en archief materiaal en dozen vol no tities kritisch door en verwerken dit en vullen dit aan tot een zeer complete en wetenschappelijk verantwoorde Avifauna van Zeeuwsch Vlaanderen1 Een werk van vijf/zes jaren vele enthousiaste mensen nadert zijn voltooiing. De voortvarendheid en hardnekkigheid waar mee Buise en Tombeur aan het werk zijn wettigen de veron derstelling dat het boek medio 1988 in de boekhandel kan liggen. De besturen van de natuurbeschermingsverenigingen in Zeeuwsch Vlaanderen, met name 't Duumpje en De Stelt- kluuthebben zich bereid verklaard er voor in te staan dat het boek wordt uitgegeven. Wij houden u in elk geval op de hoogte over de ontwikkelin gen aan het avifauna-front. Enige zaken zijn nu al duidelijk: de avifauna komt er, het wordt een zeer volledig standaard werk over de vogelstand van Zeeuwsch Vlaanderen en de Westerscheldehet werk mag en zal niet ontbreken in de boekenkast van de Zeeuws Vlaamse natuurliefhebber en de vele Nederlandse en Belgische vogelliefhebbers welke in onze streek zijn geinteresseerd Jan Lievens 108

de Steltkluut | 1987 | | pagina 14