er dus 114 bomen geknot. Gedeeltelijk waren het bomen, die al heel lang aan een onderhoudsbeurt toe waren, maar gelukkig waren er ook diverse "oude bekenden" bij, projek- ten waar we nu al voor de derde keer werkten. Jammer genoeg is dit nog meer uitzondering dan regel. Willen knotbomen gezond blijven, dan moeten ze feitelijk iedere 5 a 6 jaar van hun takken ("gewaai") ontdaan worden. Op de allereer ste plaats komt dit de gezondheid van de boom ten goede. Tijdig snoeien voorkomt dat de bomen ziek worden. Boven dien kan een te zwaar gewaai er oorzaak van zijn, dat de boom gaat scheuren of zelfs omvalt. Een bijkomend voordeel, maar niet minder welkom, is het feit dat de afgezaagde poten van een gezonde boom uitstekend plantmateriaal zijn. Hiermee kan dus het knotbomenbestand in onze streek (en ook in de rest van Zeeland) weer op peil gebracht worden. Op dit gebied heeft de Steltkluut de afgelopen twee jaar met veel sukses de Aktie Wilenpoot op touw gezet. Het sukses was overweldigend: in deze twee .iaren werden onge veer 1.500 nieuwe wilgepoten gezaagd en afgeleverd. Het ligt in de bedoeling in het komende seizoen met deze aktie door te gaan. Bij 1 knotprojekt werden tevens 26 nieuwe wilgen gepoot. Opsnoeien van waardevolle bomen. Relatief veel uren werden besteed aan het opsnoeien en daardoor instandhouden van 12 oude, zeer waardevolle acacia's in Nieuw-Namen. Deze 50 tot 80 jaar oude bomen dreigden gerooid te worden vanwege overlast aan de omge ving. Wel moesten helaas 1 beuk, 1 acacia, 1 vleugelnoot en enkele esdoorns, deels door ziekte, het veld ruimen. Zonder ingrijpen van de knotgroep zouden de overgebleven 12 acacia's ook verdwenen zijn. Tevens werden in Terneuzen 1 oude Beuk en 1 mooieoude Esdoorn opgesnoeid en werden tijdens een knotprojekt in Zaamslag 4 oude, waardevolle bomen opgesnoeid. Hoogstamfruitboomgaard Op 1 projekt werden 14 hoogstamfruitbomen gesnoeid. Tevens werden hier in samenwerking met de Stichting Landschaps verzorging Zeeland 10 nieuwe hoogstamfruitbomen geplant, deels omgeven door een gaasbescherming tegen veevraat. Het geheel werd afgewerkt met het planten van 7 wilge poten en 300 meidoornstruiken. Een oude vlierhaag werd opgeruimd U ziet, de knotgroep heeft bepaald niet stilgezeten. Hulde en dank aan iedereen, die hieraan zijn steentje (of steen) heeft bijgedragen. 120

de Steltkluut | 1987 | | pagina 10