PADDESTOELEN GEVRAAGD JAN WILLEM JONGEPIER In het afgelopen jaa.r kwam er een notitie uit van André de Meijer met als titel "Veranderingen in de paddestoelen flora van Zeeuws-Vlaanderen?" Deze 18 pagina's tellende tekst werd uitgebracht door De Steltkluut en eigenlijk kreeg ik het bij toeval in handen. Chiel Jacobusse van Het Zeeuwse Landschap moest een keer een lezing houden in Oost-Zeeuws-Vlaanderen en keek in de pauze ook eens belangstellend op de lektuur-tafelAls paddestoelen-liefhebber viel hem de notitie op. Hij schaf te hem aan en speelde hem vervolgens door aan ondergete kende Inhouden betekenis In de notitie wordt aandacht gegeven aan de veranderingen die landelijk zijn opgetreden in de paddestoelen-flora, vooral ten gevolge van de zogenaamde zure regen en een intensievere landbouw. Tevens wordt een voorzichtige poging ondernomen om aan de hand van het in voorgaande jaren verrichte ondei zoek in Zeeuws-Vlaanderen iets te zeggen over veranderingen in het voorkomen van verschillende paddestoelen in dit deel van. Nederland G-emakkelijk is dit niet, omdat er nauwelijks gegevens over vroeger zijn. Daarom doet André de Meijer ook een oproep om zijn inventarisaties uit de jaren 1980-1983 aan te vullen met soorten die in Nederland algemeen voorkomen maar (nog) niet in Zeeuws-Vlaanderen zijn gevonden. Omdat het niet denkbeeldig is, dat dit gedegen werkje in het archief wordt bijgezet, leek het me goed er nog een keer aandacht aan te besteden. Daarvoor zijn nog twee andere redenen. Ten eerste wil ik graag enkele soorten nader belichten om ze wat gemakkelijker vindbaar te maken. En verder kan er een barrière weggenomen worden voor degenen die zich willen storten op de mycologie Selektie André de Meijer somt in zijn notitie bijna 300 soorten op, die gemiddeld in Nederland algemeen heten te zijn. Dat is nog al veel om gericht naar te gaan zoeken en bovendien zijn vele sterk gebonden aan kalkarme zandgrondzoals bijna al- .een voorkomt tegen de Belgische grens. Daarom wil ik een kleine selektie plegen en die soorten eruit lichten die in Zeeuws-Vlaanderen een grote kans hebben om gevonden te wor- 127

de Steltkluut | 1987 | | pagina 17