DE KNOTGROEP IN HET SEIZOEN 1986/1987 JAN FLAGGE Nu al weer 16 seizoenen lang zijn leden van de Stelt- kluut aktief op het gebied van landschapsonderhoudDat is maar goed ook, want Zeeuws-Vlaanderen heeft gelukkig nog vrij veel kleine landschapselementen, die op tijd on derhouden moeten worden. Maar nog steeds is er een behoor lijke achterstand hierin en het zal nog wel jaren vergen voor het achterstallige onderhoud aan knotbomen, meidoorn hagen en oude hoogstamfruitbomen zal zijn weggewerkt. Om van normaal, tijdig onderhoud nog maar niet te spreken. Desondanks wordt niet alleen gewerkt aan onderhoud van de bestaande bomen, hagen enz., maar wordt ook nieuw materiaal aangeplant; dit gebeurt in samenwerking met de Stichting Landschapsverzorging Zeeland. Er werden in totaal 7 projekten uitgevoerd. Vrijwel steeds wordt op zaterdag gewerkt. Een enkele keer wordt er wel eens op een doordeweekse dag gewerkt. Dit gebeurt b.v. bij het rietmaaien: de apparatuur hiervoor is alleen op werk dagen beschikbaar. De verrichte werkzaamheden van het afge lopen seizoen bestonden uit rietmaaien, knotten van wilgen, snoeien van meidoornhagen en hoogstamfruitbomenhet op- snoeien van oude waardevolle bomen en het uitplanten van jonge bomen en struiken. Hieronder volgt een overzicht van de uitgevoerde werkzaamheden. Rietmaaien Even ten zuiden van Zuiddorpe, aan de St-Elooyskreek wordt sinds 5 jaar een stuk van ca. 2.000 m2 verruigd rietland gemaaid. Dit is steeds het eerste karwei van het nieuwe seizoen, dit moet n.l. eind augustus/ begin sep tember gebeuren. Het gebied wordt machinaal gemaaid, waar na het maaisel op rijen langs de kant wordt gelegd. Op deze wijze wordt geprobeerd de verruiging terug te dringen, zodat een soortenrijkere vegetatie zich kan ontwikkelen. Dat dit sukses begint op te leveren blijkt uit de toe name of de vestiging van soorten als Moeraswalstro (Galium palustre), Tweerijige zegge (Carex disticha), Penningkruid (Lysimachia nummularia)Gevleugeld herts- hooi (Hypericum tetrapterum)Slanke waterbies (Eleo- charis palustris ssp. uniglumis) en Moeraszoutgras (Triglochin palustris) Knotten Er werd dit jaar op 3 plaatsen geknot. De grootte van de projekten was resp. 7, 57 en 50 bomen. In totaal werden 119

de Steltkluut | 1987 | | pagina 9