2 _26 kuiltje wordt eeïj tot vijf centimeter hoge rand materiaal aangebracht. Deze nesten vallen van ver op. Op een paar uitzonderingen na, zien we dat de kluut steeds voorkeur heeft voor nestelen in gezelschap. Het overzicht laat zien waar we een enkel paar broedend aangetroffen hebben. Het zou heel erg voorbarig zijn hier onmiddellijk conclusies uit te trekken. Laten we een vergelijking maken tussen terrein 9 en 26. (het ontbreken van de kaart blijkt nu een handicap want terrein 9 is evenals enkele andere niet meer te lo- caliseren. Sp.'87) Water: niet meer dan enkele Vrij grote plassen en ondiepe sloten kreken Weiland en bouwland in omgeving Idem Omtrent voedselrijkdom zijn er Voedselrijk. Veel voed- geen gegevens selzoekende vogels van andere terreinen aanwezig Rust: voldoende Idem Zouden we dus veronderstellen dat het ontbreken van water remmend werkt op de vestiging van meer broedparen, dan gaat deze veronderstelling voor Mauritsfort niet op. Wat betreft voedsel, geschikt broedterrein en rust doet Mauritsfort (26) niet onder voor 9, waarschijnlijk is het nog beter, en toch vestigen er zich hoogstens twee paren. Dat aan Mauritsfort de kluten verjaagd zou den worden door andere broedvogels is moeilijk aan te nemen, want ook op terrein 9 treffen we dezelfde soorten aan (ondanks kleinere oppervlakte) in een ongeveer even groot aantal en daar wordt de kluut wel geduld. Vergelijken we 27, het Blikken Weitje met Mauritsfort dan is onze eerste indruk dat het laatste voor kluten zeker aantrekkelijkerzou zijn. Gebied 27 is veel armer aan wa ter en dus zeker minder voedselrijk. .Toch is het aantel kluten daar veel groter. Het aantel paren andere broed vogels is minstens gelijk aan de bezetting van Maurits fort, om niet te zeggen groter. Het terrein zelf is kleiner. Zo zijn er in O.Z.Vlaanderen nog meer terreinen aan te wijzen, waar bij ons weten, de laatste jaren geen kluten gebroed hebben en die toch te vergelijken zijn met de wel bezette broedplaatsen. Een diepgaande studie van deze en andere terreinen zou kunnen aantonen waarom ze niet in bezit genomen worden of we kunnen aannemen dat de klutenstand in dit gewest nog een aanmerkelijke uitbreiding kan ondergaan, zodat er momenteel nog geen behoefte bestaat om nieuwe vestigingsplaatsen te bezetten, We hebben nog geen proeven genomen met nestbeschermers. Dit jaar lagen ze klaar om ze op het Groot Eiland te plaatsen, maar de nesten lagen buiten het bereik van het 155

de Steltkluut | 1987 | | pagina 13