1987; Een kort commentaar. 5- paren kluten lijkt ons nu veel en dat gebied heeft boven dien nooit onder ons toezicht gestaan. Daarom lijkt de naam gebaseerd op de tweede waarneming van de Poel- ruiter en betreft het dus de spuikom aan de Braakman. Na overleg met Mare Buise: Het is geen van beiden; het is Riemens 2 in de Koudepolder. Werd dat door de Steltkluut bewaakt? Johan van den Steen zal waarschijnlijk na lezing van dit verhaal de oplossing kunnen aandragen. 1. Toch is het niet duidelijk of 1961 leiddraad was voor de minima dan wel of er gemiddeld is. Letten we op de manier van tellen (alarmerende vogels; de nesten; de paren met jongen) dan is het toch verwonderlijk dat je spreidingen krijgt zoals: 8 tot 15 paar. 2. Bij de Reuzenhoekse kreek hebben we jaren later gezien dat de aanwezigheid van dun slik, zeg gerust weke modder, even belangrijk, zo niet het belangrijkste is. Modder die niet opdroogt voor half tot eind juli en waar in de vogels (een groot deel van) hun voedsel zoeken. Door ontwatering ging de Reuzenhoekse kreek (of Polderse kreek) als klutenbroedgebied verloren; de slikstroken vielen veel te vroeg in het jaar droog. In zeker jaar (eind zeventiger, begin tachtiger jaren, dat weten we niet meer zo precies) werd er in de Grote Huissenspolder waarin de kreek ligt, wat aan ontwatering gedaan en kreeg de kreek en vooral het onderland weer water voor langere tijd. Het jaar daarop bleef de toestand zo. Er stond lange tijd water op die slikplekken terzijde van de watergang; prompt was de Kluut er weer broedvogel met meer dan één paar, we menen zelfs wel vijf of zes paar. We durven te stellen dat, als je bijvoorbeeld het Blikken Weitje terug weer goed nat maakt 20 als in de in dit verhaal beschreven jaren, dat je dan binnen de kortste keren weer Kluten als broedvogel hebt. Tot slot: zouden we eenzelfde artikel nu geheel nieuw schrijven, we zouden het anders doen! Dat we het toch de redactie aanbieden is om het reeds genoemde genomeen aan de vergetelheid te ontrukken; nog niet zo heel lang geleden was de Kluut binnendijks een allerminst zeldzame broedvogel Hulst, oktober 1987. George SponseleeSaxhavenstraat

de Steltkluut | 1987 | | pagina 16