BOEKBESPREKING LUCHTVERVUILING VAN GENTTOTTERNEUZEN Op 13 december 1986 vond in Zelzate een studiedag over luchtverontreiniging in de Kanaalzone plaats. De dag was georganiseerd door de Federatie voor Milieu bescherming Gewest Gent (FMG), de Bond voor Beter Leef milieu (BBL) en de Zeeuwse Milieufederatie ZMF De initiatiefnemers hadden behalve een aantal sprekers vanuit de Milieubeweging ook enkele vertegenwoordigers van Belgische overheidsinstanties uitgenodigd. Aan de hand van cijfermateriaal, kaarten en tabellen makkten de sprekers duidelijk dat de milieuklok in de Kanaal zone op buina twaalf staat. Reden om hier een andere koers aan te houden. Voor vele aanwezigen was de verstrekte informatie op deze themadag te uitgebreid en misschien ook te inge wikkeld om met gegevens meteen aan de slag te gaan. De Zeeuwse Milieufederatie heeft nu samen met de Federatie voor Milieubescherming Gewest Gent de gegegevens van deze dag op papier gezet en in vorm van een brochure uitgegeven. Tijdens de Zure Regenweek van l6 t/m 2k mei werd er ook in de Kanaalzone actie gevoerd om de aandacht op de steeds verdergaande vervuiling van de lucht en het gehele milieu in deze streek te richten. Koördinator Jan de Vries van de ZMF overhan digde tijdens deze actie het rapport "Luchtvervuiling van Gent tot Terneuzen" aan twee van de grootste ver vuilers op het gebied van zwaveldioxide en stikstof oxiden: de Nederlandse Stikstofmaatschappij NSM en de Cokesfabriek. De brochure geeft op goede volgorde de inleidingen van de uitgenodigde sprekers op de studiedag weer, er zijn wat het aantal betreft misschien wat meer Belgische dan Nederlandse sprekers te horen. Toch is ook dit niet zonder reden, een zeer groot deel van de vervuiling in de Kanaalzone komt over de grens. Verschillende tabellen en schematekeningen maken het geschetste beeld wat duidelijker, bovendien zijn er een aantal foto's aan toegevoegd, voor een nog betere kijk op de vervuiling. Het verslag is zodoende een goed overzicht ge-worden, niet alleen wat de graad van vervuiling betreft maar ook de verschillende vormen van aanpak. Voor velen van ons was de luchtverontreiniging tot nu toe een zaak van provincies met zandbodem en bos, of daar waar veel intensieve veehouderij is. 173

de Steltkluut | 1987 | | pagina 31