ZEEUWSE MUSEUMSTICHTING Zeeland viel buiten de boot, dacht men. De studiedag van Zelzate heeft hier toch wat verandering in gebracht. Zeeland en dan met name de Kanaalzone behoort tot een van de veroorzakers van Zure Regen. In de brochure wordt dit bijzonder goed zichtbaar., vertegenwoordigers' van actiegroepen vertellen over hun ervaringen en ook de overheid geeft haar beeld van de vervuiling en de aanpak daarvan weer. Zoals voorzitter Frans Leemans van de FMG in zijn in leiding zegt: „De luchtverontreiniging is een onderschat probleem (nog steeds!), tussen sensibilisering en prac- tische besluiten om te voorkomen en te saneren is een lange weg, Zelzate ligt onder de rook van allerlei geurtjes: SO 2, NO, Kolenstof, IJzerstof en zelfs Koolwaterstoffen het centrum van een zwaarbelaste zone. Maar Zelzate grenst ook aan Zeeuws-Vlaanderen en luchtvervuiling stopt nu eenmaal niet aan grenzen". Sabine Verburg Luchtverontreiniging van Gent tot Terneuzen. Prijs: ƒ10,- 2,50 porto. Storten op giro 29029^2 van de Z.M.F. tedGoes. EXPOSITIE MIDDELEEUWSE PELGRIMSTEKENS In het Zeeuws Museum in Middelburg is een expositie te zien van middeleeuwse pelgrimstekens afkomstig uit de provincie Zeeland. De afgelopen tien jaar zijn ruim 700 van deze bijzondere artefacten aan het licht gekomen. Een dergelijk groot aantal pelgrimsinsignes uit een relatief klein gebied is uniek voor Europa en is te danken aan de zeer gun stige vondstomstandigheden in het Verdronken Land van Zuid-Beveland, waar middeleeuwse 'verdronken' dorpen na ruim vier en een halve eeuw nog steeds ongestoord aangetroffen kunnen worden. Na een algemene inleiding over middeleeuwse bedevaarten de archeologische kontekst van de vondsten en de resul taten van de bestudering van de insignes, wordt op de 174

de Steltkluut | 1987 | | pagina 32