CQJfCURREHT IE Aanplant van een kers(2) levert in ieder geval een geweldig fraaie bloesem in het voorjaar en later verrukkelijke vruchten op. Vergeet evenwel niet dat merels, lijsters en spreeuwen er ruim zo dol op zijn als u, dus de con currentie is groot en de kans dat u de teleurgestel de verliezer wordt, levensgroot. Voor wie daar tevo ren rekening me houdt, is de tegenslag niet al te groot De heesters genoemd bij (3) zijn vooral interessant voor vogels; het hele jaar door worden tal van soorten er door aangelokt. Bij de juiste keuze van het ras kan men van appels en peren goed eetbare vruchten oogsten, ook zonder regelmatige bespuiting tegen ziekten en plagen. Een moerbei is een langzaam groeiende, mooi gevormde boom met grote lichtgroene bladeren en heerlijk sappige, zuurzoete vruchten. Prima voor eigen ge bruik en ook de vogels weten er weg mee. Kruisbessen (excellent voor jam en vogels besteden er nauwelijks aandacht aan) en frambozen spreken voor zich. Aalbessen -witte, rode of zwarte- zijn goed te leiden, dus in haagvorm te kweken,tussen enkele palen waartussen ijzerdraad is gespannen. Ze nemen dan weinig plaats in en zijn met een net goed af te dekken tegen vogelschade. Wie een druif niet zo ziet zitten(12) kan eens denken aan zure morel. Ook die is prima te leiden tegen een muur en zelfs aan een noordmuur levert de struik heerlijke vruchten. De belangstelling van vogels kan minder zijn dan bij kersen. Hier laten we het voor nu bijvolgende keer prakkizeren we verder over wat variaties en dergelijke. 17

de Steltkluut | 1988 | | pagina 17