Enige maanden terug was er plotseling het bericht, dat de monumen tale bomen in de Zomerstraat te Hulst zouden komen te vewrdwijnen om plaats te maken voor bebouwing. De Steltkluut tekende protest aan, wat door de gemeente Hulst werd afgewezen. Inmiddels werd de kapvergunning afgegeven en bij het uitkamen van dit artikel zijn de bomen mogelijk al verleden tijd. Waar is het hier nu fout gegaan? Afgezien van meningsverschillen over de vitaliteit van de bomen tussen De Steltkluut en de gemeente Hulst moeten we kon- kluderen dat de grootste fouten in het verleden zijn gemaakt. De nieuwbouwhuizen zijn bijna tegen de bomen gezet zodat de bomen helemaal ingeklemd zijn komen te staan, "Als we ze hadden willen behouden, dan had de bebouwing veel minder intensief gemoeten" zegt wethouder Van de Voorde. Door het bouwplan iets te wijzigen hadden de bomen wellicht gespaard kunnen warden. De gemeente Hulst heeft hier echter niet voor gekozen. Uit de praktijk blijkt, dat ook zonder kapvergunningen waarde volle bomen worden geveld. Zo werden bijvoorbeeld in een grote tuin aan de Grote markt te Hulst allerlei bomen omgekapt. Een vergunning werd hiervoor niet aangevraagd en hoewel het in het centrum van de stad ge beurde was de gemeente niet op de hoogte. Hoe zit het dan met die gemeentelijke kapverordeningen en de kontrole daarop? Een enquete onder de OostZeeuwsVlaamse gemeenten leverde de vol gende resultaten op. 1. Eigen kapverordening: Terneuzen, Sas van Gent en Hontenisse. Geen eigen kapverordening; Axel en Hulst. 2. Aantal aanvragen kapvergunning gedurende de laatste 5 jaar: Terneuzen 25, Sas van Gent 5, Axel 7, Hontenisse sinds 1987 2, Hulst 1 a 2. 3. Hoeveel illegale kap is er en vindt er kontrole plaats: onbekend en geen kontrole in Terneuzen en Axel, enige illegale kap en weinig kontrole in Sas van Gent en Hontenisse, veel illegale kap en geen kontrole in Hulst. 4. Hoe vaak werd een vergunning geweigerd gedurende de laatste 5 jaar: in Terneuzen in 10% van de aanvragen; in de overige gemeenten nooit 5. Is er wel eens juridische vervolging geweest naar aanleiding van illegale kap; in geen enkele gemeente was dat het geval. 23

de Steltkluut | 1988 | | pagina 23