RIETVOGELS EN MAAIBEHEER Inleiding Een van de meest karakteristieke landschapstypen van Zeeuws- Vlaander en wordt gevormd door kreken en kreekrestanten. Bij sommige kreken, meestal diepe met veel open water, verloopt de overgang tussen water en land abrupt en heeft zich aan de oever slechts een smalle rietkraag ontwikkeld. Bij andere kreken is er een geleidelijke overgang van land naar water. In dergelijke gevallen kan zich in de overgangszone moeras vegetatie, waaronder uitgestrekte rietvelden, ontwikkelen. Dit artikel gaat over het beheer van moerasvegetaties en spitst zich met name toe op het beheer van rietland en het effekt hiervan op de vogelstand. Daartoe hebben we één gebied onder de loep genomen; de Westgeul in de BraakmanpolderDit omdat het een van de meest waardevolle gebieden is, er rela tief veel van bekend is en het gevoerde beheer voor rietland ons inziens niet optimaal is. De naar voren komende konklu- sies en aanbevelingen hebben evengoed betrekking op andere gebieden. Rietland door de jaren heen In het verleden werd in Nederland, vanwege het ekonomische belang, op grote schaal riet geteeld en gemaaid. Het werd toen onder andere gebruikt als dakbedekking. Aan het einde van de zestiger jaren had riet geen ekonomische betekenis meer. Maaien bleef dan ook achterwege. Omdat hierdoor riet velden verlandden en omdat riet de laatse jaren weer meer gebruikt wordt als dakbedekking, wordt op veel plaatsen in Nederland weer gemaaid. Ook heeft de idee postgevat dat jaarlijks maaien en afvoeren gunstig is voor de vegetatie. Het maaien geschiedt niet alleen in partikuliere terreinen, maar ook in natuurgebieden. Immers, beheerders worden met verlanding gekonfronteerd en moeten hiertegen maatregelen nemen. In het uitbesteden aan rietdekkers zien ze een goed kope vorm van beheer. Op zich zou dit geen probleem zijn, ware het niet dat voor dakbedekking de voorkeur gegeven wordt aan eenjarig riet en vogels de voorkeur geven aan overjarig riet. Ook in Oost-Zeeuws-Vlaanderen wordt op veel plaatsen gekozen voor eerder genoemde goedkope vorm van beheer, bij voorbeeld: Westgeul, Axel se Kreek, Zwarten Hoek en Spui kom bij Terneuzen. Hierna wordt het belang van overjarig riet en het negatieve effekt van jaarlijks maaien voor vogels aan de hand van een 25

de Steltkluut | 1988 | | pagina 25