Ook voor overwinterende vogels is het van belang dat riet niet elk jaar gemaaid wordt. Er zijn soorten die daardoor hun slaapplaats verliezen (bijvoorbeeld Blauwe en Bruine Kieken dief) en soorten waarvan het biotoop helemaal verdwijnt: WaterralRoerdomp en Baardmees. Bij een toename aan het areaal van overjarig riet, zal er behalve toename van de huidige broedvogelsoorten ook ves tiging van nieuwe soorten plaats kunnen vinden. Bruine Kiekendief, Porceleinhoen,Roerdomp, Grote Karekiet en Baardmees behoren tot de mogelijkheden. Een voor vogels gunstig beheer wordt in gebieden met zoet water en een weinig wisselende waterstand verkregen door eens in de vier k vijf jaar te maaien. In een dynamies milieu, met wisselende waterstanden en brak water, waarvan de Westgeul een goed voorbeeld is, zal de frekwentie van maaien vermoede lijk lager liggen en is het zelfs de vraag of tussenkomst van de mens noodzakelijk is. Wat dit betreft is de op korte ter mijn geplande aanvoer van zout water naar de Westgeul alleen maar gunstig. Het spreekt voor zich dat op plaatsen waar door regelmatig maaien in de nazomer een soortenrijke vegetatie ontstaan is (figuur 2), het hier gevoerde beheer ook in de toekomst ge handhaafd kan worden. Bronnen en dankwoord Algemene informatie over riet, rietvogels en rietbeheer werd ontleend aan een artikel van Eric Wanders en Gerrit Gerritsen (Vogels 43: 16-19). De inventarisatie van 1985 werd ontleend aan "Vogels van de Braakmanpolderdeel 1, broedvogels (H. Gastelijns, M. Capello, J. Poortvliet en M. Janse. 1986. Natuurbeschermingsvereniging de Steltkluut). In 1986 werd het gebied door de Provinciale Planologische Dienst geïnventari seerd. Deze gegevens werden verkregen van Gerard van Zuijlen De gegevens van 1987 werden door Marcel Capello ter beschik king gesteld. Informatie over elders gevoerd rietbeheer werd mondeling verstrekt door Bram Paardekoper uit Kockenge. Alle medewerkers hartelijk. Naschrift De territoria van de in de tekst genoemde vogelsoorten zijn voor elk jaar afzonderlijk ingetekend. Belangstellenden kun nen deze op verzoek toegezonden krijgen. H. Castelijns, Kasteelstraat 25, 4553 BA Philippine. P haas, Burgemeester Geilstraat 42, 4531 EC Terneuzen. 30

de Steltkluut | 1988 | | pagina 30