BROCHURE HUISZWALUW Algemene informatie Bij het zien van zwaluwen kunnen we ons afvragen wat de vogels hier eigenlijk komen doen en waarom ze niet in het warme zuiden blijven. In dat geval is het niet nodig om twee keer per jaar die enorme reis naar de broedgebieden resp. de overwinterings- gebieden te ondernemen; ze overwinteren namelijk ten zuiden van de Sahara tot in Zuid-Afrika. Het is voor een soort als de Huiszwaluw echter van belang dat ze in onze gematigde zone met haar lange zomerdagen gedurende langere tijd insekten kunnen vangen. Vooral als er jongen groot gebracht moeten worden verslinden ze met z'n allen dan ook zeer veel muggen, vliegen en andere insekten en zijn daardoor zeer nuttig. Vanaf ongeveer 5 april worden de eerste vogels bij ons gezien. De nestbouw vindt plaats van april tot in juni. Jaarlijks worden er 2-3 broedsels grootgebracht. De nesten worden meestal gebouwd in de nok van het dak of tegen de zijbalken. Het nestelmateriaal bestaat uit klei vermengd met wat stro. Voor het behoud van de Huiszwaluw als broedvogel zijn zowel vol doende voedsel, nestmateriaal als nestelgelegenheid belangrijk. De Huiszwaluw verlaat onze streek vanaf eind augustus tot half oktober, om het volgend voorjaar weer terug te verschijnen. Hoeveel Huiszwaluwen zijn er? Het aantal nesten gaat sinds ongeveer 1975 sterk achteruit in Nederland. In Zeeuws-Vlaanderen broeden jaarlijks relatief veel Huiszwaluwen. Maar ook bij ons gaat de soort in aantal achteruit. In Oost-ZeeuwsVlaanderen broedden in 1969 nog ongeveer 4000 paar. In 1985 was dit aantal teruggelopen tot ongeveer 1900 paar. Deze achteruitgang wordt waarschijnlijk veroorzaakt door droogte in de overwinteringsgebieden in Afrika alsmede door het gebruik van gif, waardoor er onvoldoende voedsel te vinden is. In 1986 werden door leden van "De Steltkluut" in Terneuzen 150 bezette nesten geteld; in 1987 waren dat er 180. Dit is relatief veel als we deze cijfers vergelijken met de aantallen die elders in veel grotere steden werden aangetroffen: Breda 42 nesten in 1985; Eindhoven 82 nesten in 1985. Toch broeden de meeste Huiszwaluwen niet in de stad, maar op het platteland en dan vooral tegen vrijstaande huizen, boerderijen etc. Boerderij "De Kraaghoeve" nabij de Otheense kreek had in 1969 de grootste kolonie van Nederland, nl. ca. 230 nesten. Dit aantal is sindsdien schrikbarend teruggelopen naar 10 paar in 1985 en ca. 25 nesten in 1987. 31

de Steltkluut | 1988 | | pagina 31