De nestelgelegenheid Deze brochure wordt uitgegeven door natuurfceschermingsvereniging "De Steltkluut" en is bestemd voor mensen die aan hun woning huiszwaluwnesten hebben of gehad hebben. De bedoeling van de brochure is om wat meer te vertellen over de Huiszwaluw en om u te wijzen op het nut van de vogels voor de natuur en ook voor de mens. Gebleken is dat veel mensen zich storen aan de overlast die de uit werpselen veroorzaken; anderen hebben last van de roep van de vogels. Vaak wordt gedacht, dat de enige manier om van deze pro blemen af te komen gelegen is in het weghalen van de nesten. Gelukkig zijn er alternatieven. Zo kunt u in de nok van uw dak een net hangen, wat de vogels meestal wel op een afstand houdt. Een betere oplossing is om een plankje onder de nesten te hangen zodat de uitwerpselen hierop terecht komen. Het komt voor, dat de vogels vervolgens ook gaan nestelen onder het plankje. Om dat te voorkomen moet het plankje met 2 touwtjes bevestigd warden, zodanig dat het los van de muur hangt. Hierdoor is er onvoldoende houvast en zal het broeden onder het plankje worden voorkomen. Onder invloed van regen en droogte gebeurt het wel eens dat er een nest naar beneden komt. Als de jongen dit al hebben overleeft dan is het toch een bijna onmogelijke taak ze op te voeden tot ze volwassen zijn gezien het menu dat de vogels hebben. Ze zijn dan vrijwel zeker ten dode opgeschreven, hoewel bekend is, dat met zeer veel volharding het wel lukt om de jongen groot te brengen. Vanneer u graag Huiszwaluwen aan uw huis wilt laten nestelen, maar wanneer er geen nestgelegenheid aanwezig is, dan kunt u kunstnesten aanschaffen bij "Waveka", Lindelaan 29, 3971 HA Drie bergen, telefoon 03438-13063. De kosten bedragen f.32,50 exkl portokosten. Hiervoor krijgt u twee nesten die op een plank zijn bevestigd. Vilt u meer weten over de Huiszwluw dan kunt u altijd kontakt op nemen met de Vogelwerkgroep van de Steltkluut, of met de koordi- nator van dit projekt: Marcel Capello, Amstelstraat 6, 4535 CG Terneuzen, 01150-96833. In de Walstraat 7 te Terneuzen is een speciaal nummer van het blad "Het Vogeljaar", jaargang 1986, nummer 4/5 te vinden, waarin uitgebreid wordt ingegaan op de vele aspekten met be trekking tot de Huiszwaluw, Vij wensen u een zeer aangename zwaluwzomer toe! 2

de Steltkluut | 1988 | | pagina 32