Gemakshalve even denken aan of iets dergelijks, dit in gras Rond het middaguur proberen vertrekpunt STINZENPLANTEN het schoeisel, laarzen verband met het natte we terug te zijn bij het Elk jaar zo ongeveer 21 maart begint voor mij het plantenseizoen. Het voorjaar wordt dan uitbundig ingeluid door de eerste stinzen- planten. De stinzenflora is zeldzaam in Zeeuws-Vlaanderen. Hier en daar vindt men iets in oude parkachtige tuinen bij kerken en soms bij boerderijen. Het mooiste voorbeeld in onze streek is ongetwijfeld het wandel bos in Kloosterzande. Sinds vorig jaar is het bos volledig eigen dom van gemeente Hontenisse en vrij toegankelijk. Het wandelbos is een parkachtig geheel met enkele monumentale oude bomen. Een deel van het bos is opnieuw ingeplant met "bosplantsoen", jonge struiken en bomen. Dit om't onderhoud te verminderen. Door 't weinige licht op de bodem groeit er ook weinig (on)kruid. Bij de aanleg van het bosplantsoen zijn grote stukken stinzenflora vernietigd. Gelukkig is er hier en daar nog wat overgebleven en met een beetje goede wil en een goed beheer valt er nog wel wat te redden. In het gedeelte met de oude bomen is het minst vernield. In het begin van de lente is de bodem bedekt met een tapijt van witte sneeuw- en lenteklokjes en de gele winterakoniet Een aantal weken later vinden we hier de blauwe sterhyacinten en sneeuwroera in bloei. Deze bijzondere planten zijn minder tal rijk. Aprii-mei bloeien de bosanemoon, knikkende vogelmelk, het maarts viooltje, de gevlekte aronskelk, het speenkruid en de stengelloze sleutelbloem. Mei-juni bloeit de italiaanse aronskelk. De bovengenoemde planten zijn hier ooit aangeplant. Het milieu werd zo aangepast dat ze zich er thuis voelden en verwilderden. Op dit moment proberen we als plantenwerkgroep de stinzenflora in het wandelbos veilig te stellen. Samen met de plantsoendienst van Hontenisse proberen we een be heersplan op te stellen voor dit unieke park. Nieuwsgierig geworden? Zin om te gaan kijken? Dat kan. Op zaterdag 19 maart organiseren we onze eerste planten- exkursie in het wandelbos. Ve verzamelen om tien uur op 11 Hof ter Zandeplein (tussen het gemeentehuis en hotel Van Leuven). Er is voor dit jaar in tegenstelling tot andere jaren prachtig lenteweer besteld. Marion Kindt. 4

de Steltkluut | 1988 | | pagina 4