WAARDEVOLLE BOMEN De inventarisatie van waardevolle bomen in Oost-ZeeuwsVlaanderen is zo goed als afgerond. De gegevens worden nu in het archief verwerkt. In een aantal artikelen zullen we ingaan op de toestand van de bomen in onze streek. Het eerste artikel gaat over het ver dwijnen van waardevolle bomen. Dat in onze streek weinig oude bomen voorkomen, wordt dikwijls gewijt aan de jonge polders en harde zeewind. Uit onderstaand artikel blijkt dat dit zeker niet de enige oorzaken hiervoor zijn. In de laatste twee jaar dat we met de inventarisatie van waarde volle bomen bezig geweest zijn, hebben we er veel zien sneuvelen. Soms ging het hierbij om monumentale bomen zoals bij de boomgroep op het Java in Terneuzen, de Paardekastanjes voor de Hervormde Kerk in Zaamslag, de Iepen op de wallen in Hulst, de dikke Eik te Nieuw- Namen of de boomgroep in de Zomerstraat te Hulst. Soms waren de gevelde bomen om andere redenen waardevol, bijvoor beeld omdat ze het enige exemplaar waren van die soort in Oost- ZeeuwsVlaanderen en met het verdwijnen van dat ene exemplaar verdween ook gelijk de soort uit onze streek. De enige bij ons bekende Eenbladige es, een natuurlijke variëteit van de Gewone es werd op de Eeuzenhoek geveld omdat de boom op de rand van een akker groeide en de boer zijn akker recht wilde maken. De enige zuivere Ruwe iep (natuurlijke groeivorm) uit het bosje te Hengstdijk werd geveld wegens aantasting van de iepziekte. Soms is een soort als zodanig niet zeldzaam, maar oude, mooi uitgegroeide exemplaren van die soort wel. Zo verdween een ongeveer 150 jaar oude Mispel met het opruimen van een meidoornhaag te Hoek, een ongeveer 100 jaar oude Moerbei te Reuzenhoek. Een wel heel trieste gebeurtenis speelde zich af in een tuin aan de Gentsestraat in Hulst. Daar standen de enige ons bekende vol groeide Buxussen uit de streek. De bomen waren 9 meter hoog met een stamvoet van 91 cm omtrek. Geen enkele van de ons bekende Buxus komt ook maar enigzins in de buurt van deze enorme afmeting en. Deze bomen waren daarom zeer waardevol. Buren hadden last van schaduw en hadden daarom gevraagd of ze een oude Perzik en Pruim uit die tuin mochten omzagen. Die toestemming kregen ze, maar en passant hebben ze ook de Buxussen maar meegenomen. Op de doorge zaagde stammen waren 150 jaarringen zichtbaar. Was er maar enig overleg geweest, dan hadden de bomen behouden kunnen blijven. De Buxus is immers een soort, die zich makkelijk laat snoeien. De dikste Eik uit OostZeeuwsVlaanderen groeide in een bosje in MieuwNamen. De omtrek van de stam was 314 cm en de boom was 110 jaar oud, De najaarsstormen van 1986 hebben deze boom omver ge blazen. Maar dit gebeurde pas nadat een singel van iepen aan de bosrand wegens iepziekte was weggehaald en de breed uitgegroeide eik opeens in de volle wind kwam te staan. 21

de Steltkluut | 1988 | | pagina 21