Nu er de laatste jaren veel populieren van dijken verdwenen zijn, valt te overwegen op wat meer plaatsen notebomen aan te planten in plaats van nieuwe populieren. Veel minder plaats vraagt de hazelaar. Zelfs in een kleine tuin is er wel een hoekje. Het is aan te bevelen enkele struiken bij elkaar te zetten, tezij er bij de de buren ook staan. Het is ook een betaal bare heester. De wilde vorm -Corylus avelana- kost hooguit anderhalf, twee gulden. De geënte (veredelde rassen zes, zeven gulden. De hazelaar vraagt om een beetje snoei. Als u eens echt iets aparts wilt hebben: plant eens een mispel (mupsel). U kent de vruchten toch? Steen harde, bruinfluwe 1ige bottels, zo'n drie, vier cen timeter doorsnee. Na de oogst moet je ze ergens op zolder leggen om te 'rotten'Na enige tijd zijn ze mals als boter en dan kun je ze uit de schil zuigen.Heel apart, maar 'ge moet er voor zijn' zoals men in Het Land van Hulst pleegt te zeggen. Vraag tevoren wel aan de leverancier of uw tuin er qua grondsoort en dergelijke geschikt voor is, want ze zijn niet goedkoop en ze doen het niet overal. Wie met het idee rondloopt een of meer hoogstambomen te planten, maar vreest doorlopend te moeten snoeien en spuiten, hoeft het daarvoor niet te laten. Er zijn diverse oude rassen (ook alle moderne) appel, peer, kers en pruim leverbaar.Bij appels bijvoor beeld in de groep goudreinetten. Zonder spuiten leveren die een goed eetbaar produkt. De appels zijn dan niet zo puntgaaf als het produkt van de vakman, maar zeker zo lekker van smaak.Wilt u ze toch zelf niet, dan zullen de vogels ze wel weten te vinden. Dat geldt ook voor peren, zeker voor de late stoof peren. Snoe ien is alleen nodig als men echt op produktie uit is.Zonder snoei draagt zo'n boom toch (meestal ook nog rijkelijk) en de vorm wordt ook geen geweld aangedaan. Daarmee en met de bloesem siert hij uw tuin. Pruimen doen het ook goed in een kleine tuin en voor een solitaire boom is al gauw een plekje te vinden. Voor de vele rassen kan men zich tot de vakhandel wenden, maar er zijn ook andere wegen.

de Steltkluut | 1988 | | pagina 21