M. BUISE Op deze manier gaat het nu al vele jaren door. Beetje bij beetje wordt aan de Linie geknabbeld. Alles opge teld over een lange periode van jaren wettigt de conclusie dat de controle op naleving van wettelijke bepalingen ten aanzien van natuur- en landschapsbehoud in dit gebied pover is. Het heeft een lage prioriteit. Ondertussen is een lijst opgesteld met een aantal mistoestanden in dit gebied. Helaas wordt deze lijst steeds langer, ondanks een glasharde ontkenning van de gemeente Hulst in een brief aan het bestuur van Watuur beschermingsvereniging De Steltkluut, dat zich op de Linie onrechtmatigheden voordoen. Onlangs werd een fraai poeltje - zeer waardevol voor wettelijk beschermde dieren als Kleine Watersalaman der, Bruine Kikker, Gewone Pad en Kamsalamandër- voor een groot deel dichtgeschoven met rommel vrijge komen door het opschonen van de nabijgelegen sloten. Wiet alleen is het poeltje hierdoor sterk verkleind en een aantal van deze dieren die in hun winterslaap verkeren) bedolven, ook de waterkwaliteit wordt aange tast. Rotting van het plantenmateriaal leidt tot zuur stof onttrekking aan het water wat funest is voor alle levende wezens hierin. Met noodzakelijk onderhoud kan dit alles weinig te maken hebben. Zo'n handelwijze is niet in overeenstemming met het Koninklijk Besluit van 6 augustus 1973 (krachtens art.22 van de Watuurbe- schermingswetwaarbij alle levende amfibieën bij de wet zijn beschermd. Het is niet toegestaan deze dieren te verontrusten, laat staan vangen, in het bezit hebben of doden. Dit geldt niet alleen voor particu lieren maar ook voor lagere overheden. Overheden hebben in deze een voorbeeldfunctie, mag worden verondersteld. De personen in kwestie worden er met geld van de gemeenschap zelfs voor betaald. Juist in een tijd waarin van overheidswege veel geld wordt ge stoken in het behoud van dit soort biotopen, getuigt deze handelwijze in een planologisch beschermd natuurgebied in bezit bij een lagere overheidsinstan tie, van een gebrek aan verantwoordelijkheidsgevoel niet alleen bij de opdrachtgevers maar ook bij de uitvoerders Het zou tot voorbeeld strekken natuurwaarden in dit gebied juist te vergroten door meer mogelijkheden te scheppen voor dit soort zeldzame dieren, in plaats van mee te werken aan hun vernietiging. 60

de Steltkluut | 1988 | | pagina 28