PLANT EENS EEN BOOM DOOR George Sponselee Vorige keer lieten we in deze rubriek een tuinont werp afdrukken, waarin een assortiment planten was opgenomen met eetbare vruchten. Eetbaar voor onszelf of voor de vogels. Aangelokt door al die heerlijkheden verlevendigen ze de tuin, de hele buurt en daarmee het leefgenot. De ontwerper had er een moerbei in opgenomen. We schreven al dat dat een dankbare boom in het plan was het een struik is, omdat hij langzaam groeit en lekkere vruchten levert. Pas na vijfendertig jaar- groeien kan hij te groot worden. Overigens geldt voor veel struiken en bomen dat het moeilijker is om ze groot te krijgen dan om ze klein te houden. Met een snoeischaar kun je wonderen doen, al blijft het oppassen dat het niet ten koste gaat van de produktiviteitWe bedoelen niet massa- produktie maar om eens een voorbeeldje te noemen: vlier en hazelnoot kun je elke winter terugknippen tot vlak boven de grond. Het volgende seizoen zullen ze gemakkelijk weer twee of meer meter groot worden, maar dragen zullen ze niet omdat ze dat niet doen op eerstejaarshout. Heb ben we ze daarvoor geplant, dan zullen we er reke ning mee moeten houden, anders missen we ons doel. Veel moerbeibomen staan er niet in Zeeland, toch hebben we er een fraaie foto van. De afbeelding laat duidelijk de vorm zien en ook dat de boom, die toch al zo'n veertig, vijftig jaren oud moet zijn, echt nog wel te overzien is. Vandaar de geschiktheid voor de kleinere tuin. Wat je daarin bijvoorbeeld niet moet planten is een noteboom, ook al is het nog zo'n dankbare boom. Dankbaar om de lekkere vruchten - in goede notenja ren een overweldigende oogst- en omdat de boom niet zo dicht bebladerd is dat er niets anders meer onder kan groeien. Toch niet geschikt voor de kleine tuin. Wel voor erfbeplanting en zeker voor dijkbeplanting. Waterschap "Het Hulster Ambacht" plantte er jaren terug wat aan de Notendijk (Terhole). Ook "De Drie Ambachten" heeft er veertig geplant in de Capelle- polder en ze maken ook deel uit van het assortiment in het bos aan de Waterstraat tussen Hulst en Kapel- lebrug. 52

de Steltkluut | 1988 | | pagina 20