DE LINIE VAN HULST De Linie van Hulst is een aarden verdedigingslinie die dateert uit de Tachtigjarige Oorlog tussen de Neder landen en Spanje. Dit historisch monument wordt reeds jarenlang op velerlei wijze aangetast, zowel in histo rische als in natuurwetenschappelijke waarde. Deze aantastingen kunnen geschieden door de laksheid die de vele gebruikers van de Liniedijk eigen schijnt te zijn. Ook de gemeente Hulst, de eigenaar van de Linie, gaat in deze zeker niet vrijuit. Een en ander laat zich prima samenvatten in het kopje "Wij zijn een mottig volk" in de rubriek Grasduinen in Dagblad de Stem van 14 mei 1986. Doordat het gebied aan een lagere overheid .toebehoort mag het blijkbaar door iedereen worden gebruikt als stort van landbouwafvalpuin, tuinafval, keukenafval, vergif, ongewenst meubilair en wat dies meer.De één graaft er "keurig" een kuil voor, de ander dumpt het gewoon waar hij het kwijt wil. Waarom veel mensen zoveel moeite doen is ons een raadsel; vuil wordt keurig voor de deur opgehaald! Bovendien is de Linie een openbaar toilet van vele Hulsterse handen en voor velen is het aan de lijn houden van deze overigens zeer aangename huisgenoten blijkbaar een misdaad. Men vergeet dat het juist 'niet aan de lijn houden van die dieren een overtreding is en dat niet iedereen hiervan is gecharmeerd.Maar ze zijn niet de enige gebruikers die de wet met voeten treden. Wat is er nu mooier dan midden in de 'vrije natuur tussen zeldzame orchideeën met brullende cross motoren te keer te gaan. Geklasseerd monument of niet! We kunnen alleen maar het eerder geciteerde stukje in De Stem beamen: we zijn een stelletje onverbetere1ijke viezerikken. De personen in kwestie er op wijzen kan gevaarlijk zijn:niet alleen is de grote mond vanzelfsprekend (Waar bemoei je je mee!), maar ook lijfelijk geweld wordt niet geschuwd uitgaande van geuite bedreigingen. De eigenaar gelooft het wel; veel wordt bedekt onder de mantel der liefde. Personen die dergelijke mistoe standen aangeven worden als lastig ervaren (burgei plicht doen mag toch synoniem zijn met lastig), soms nog belachelijk gemaakt en met een kluitje in het riet gestuurd. Behalve het hier en daar opruimen van rammel en een bord "Vogelreservaat" rechtzetten gebeurt er niets structureels. Enige vorm van preventie, daders daadwerkelijk aanpakken (ook al zijn die met naam bekend) of overleg schijnt niet tot de mogelijkheden te behoren. 5 9

de Steltkluut | 1988 | | pagina 27