Boomgaard Ferket. Kiikuitstraat. Clinge datum 5 oktober 14 oktober 22 oktober 27 oktober 21 31 21 10 Tuin Familie Kousemaker datum aantal 15 september 25 16 september 75 24 september 50 Zoutestrdat. weersomstandigheden weinig zon mooi zonnig weer idem weinig zon Hulst weersomstandigheden mooi zonnig weer idem idem In totaal werden in de drie boomgaarden en in de tuin van de familie Kousemaker 960 Atalanta's waargenomen. In heel België werden door alle 112 medewerkers aan het dagvlinder- onderzoek samen 6842 exemplaren gemeld. Dit beperkte onderzoek levert dus ruim 14% van alle meldingen op van deze toch goed gekende soort. Alhoewel er veel waarnemingen bekend zijn van Atalanta's die in het najaar naar het zuiden trekken, kan betwijfeld worden of dit voor een hoog percentage geldt. Tijdens het onderzoek werden regelmatig Atalanta's waargenomen die uit de aangrenzende struiken of riet velden tevoorschijn kwamen. De tempe ratuur en zonneschijn waren de alles overheersende voorwaarden voor het zien van veel Atalanta's. Het in de herfst minder gezien worden van Atalanta's in tuinen en natuurgebieden vindt zijn oorzaak niet in het kleiner zijn van deze generatie dan die van augustus, zoals Lempke beweert. Dit onderzoek toont aan dat de Atalanta zich konsentreert bij zijn voedselbronnen. Deze verdwijnen langzaam maar zeker uit tuinen en natuurgebieden. Boomgaarden zijn dan veelal de enige toevluchts oorden. Hierdoor verdwijnt de Atalanta in de herfst langzaam uit het oog van de natuurliefhebber, maar blijft in zijn enklaves (soms zelfs spektakulairaanwezig. Hun aktiviteit daar wordt bepaald door zonneschijn en temperatuur. Dit artikeltje hoopt ook een aanmoediging te zijn voor trekvlinder- medewerkers om op de juiste tijd (zon, temperatuur!) en de juiste plaats (voedselbronnen) waarnemingen te verrichten. Eddy Taelman Keldermanstraat 37 4561 XH Hulst 87

de Steltkluut | 1988 | | pagina 23