BOEKJE OVER MAMMOETEN door G.Sponselee Uit anderen hoofde krijgen we regelmatig persbe richten toegezonden van het Noorder Dierenpark in Emmen, Spijtig genoeg is dat de Nederlandse Zoo die l^et verste van onze regio verwijderd is. Spijtig genoeg schrijven we want zonder enige andere dieren tuin te kort te willen doen, Emmen heeft toch wat aparts. Een van die aparte dingen is het Biochron, het grote museum waar onder andere de ontwikkeling van het leven op aarde in de tijd op zeer aanschouwe lijke wijze getoond wordt. In die ontwikkeling speelt de mammoet een zeer grote rol. Het is weliswaar slechts één van de ongeveer 350 olifanten soorten die ooit leefden of nog leven maar hij leeft in de tijd dat de mens zich zeer nadrukkelijk in Europa gaat manifesteren. We kennen immers de afbeel dingen van mammoeten gemaakt door onze voorouders in de grotten van lascaux en Altamira; we kennen de vele produkten uit China gemaakt uit (fossiel) mam moetenivoor, we kennen ze ook uit de in onze streken opgegraven of opgebaggerde kiezen en stoottanden, we kennen tenslotte de mammoet zelf door vondsten van dieren eeuwenlang geconserveerd in het landijs van Siberië. Een zo'n teruggevonden exemplaar is Dima, een mammoetjong. Het wordt bewaard in het Zoölogisch Instituut van Leningrad. Door bemideling van de heer Gorbatsjov himself kwam Emmen in het bezit van een natuurgetrouwe replica van Dima. Die is te bezichti gen in het Biochron, evenals een mammoetschede1 tanden, botten, een stuk huid en een pluk mammoethaar Ter gelegenheid van de 'komst' van Dima heeft het Noorder Dierenpark een boekje uitgegeven over mam moeten onder de haast vanzelfsprekende tite 1mammoe ten. 24 Pagina's dik, rijk voorzien van foto's en tekeningen en ingesloten een flinke poster. Bestellingen: f 8,75 op gironr.92 75 86 tnv Naarder Dierenpark o.v.v. Zoo informatie 'Mammoeten'. Voor eventuele groepsbestel1ingen even bellen: 05910 -18800. Volledigheidshalve nog ven het adres: Hoofdstraat 18/ Postbus 1010 7801 BA Emmen. Saxhavenstraat 5, 4561 HB Hulst 7 5

de Steltkluut | 1988 | | pagina 11