NATUURBEHEER OP DE ZEEUWSE DIJKEN Onder deze titel is een verslag verschenen van een studiedag op 28 januari 1987, georganiseerd door de Zeeuwse Milieufederatie en het Consulentschap Zeeland van de Directie Natuur, Milieu en Fauna beheer, onder redactie van A.M.M. van Haperen. Het rapport bespreekt de vegetatie van de Zeeuwse dijken en het belang van die dijken voor de aan wezige, vaak typische planten. Uitgebreid wordt stilgestaan bij diverse toege paste beheersvormen. Gezien de schat aan gegevens die het rapport bevat, kan het zeer sterk worden aanbevolen aan hen die geïnteresseerd zijn in de vegetatie van onze bloemdijken. Hieronder volgt een korte omschrijving van de opgenomen artikelen. A.M. M. van Haperen geeft in een inleiding een overzicht van de Zeeuwse dijken en hun vegetaties. Hierbij wordt ingegaan op de betekenis van het begrazingssysteem met koeien en schaapskudden op de aanwezige vegetaties, alsmede andere vormen van beheer. Verder wordt een schematisch overzicht gegeven van de Zeeuwse dijkvegetaties en een beschrijving van deze vegetaties. Geertje van der Krogt en Jas Rademakers gaan in op vegetatie en beheer op de bloemdijken van Zuid-Beveland. Hierbij worden de resultaten besproken van een onderzoek, waarbij nauwkeurig de ontwikkeling van de vegetatie op een aantal zgn. beheersreferentiepunten wordt gevolgd. Aan de orde komen de ontwikkeling van de vegetatie bij beheers vormen als intensieve en extensieve begrazing, hooien, brand- beheer en onbestendig beheer. J.G. van der Made spreekt over de bloemdijken als verbindings lijnen voor de fauna in Zuidwest-Nederland. Besproken wordt de betekenis van de bloemdijken voor de aanwezige fauna alsmede enkele effekten op deze fauna door uitgevoerd beheer. "Vegetatie en beheer op de bloemdijken van Zuid-Beveland en op de rivierdijken" is de titel van de voordracht van K.V. Sykora. Deze bespreking gaat over de effekten van diverse beheersvormen op de vegetatie, waarbij een vergelijking gemaakt wordt met de rivierdijken en de Zak van Zuid-Beveland. Ingegaan wordt verder op het belang van de bloemdijken en op de plantesoorten die er te vinden zijn. 76

de Steltkluut | 1988 | | pagina 12