1t LAANTJE NAAK DE MAAN Als je de Kloorianen mag geloven - en waarom zou je dat niet - dan is de Willem de Zwijgerlaan naar de Hervormde Kerk meer dan een pad naar een kartere weg naar de hemel. In Kloosterzande plegen verlief den in de maneschijn te flaneren langs dit laantje. Nu dreigt 't Laantje en de direkte omgeving ervan naar de maan te gaan. Ten westen van de V. de Zwijgerlaan ('t Laantje) ligt een groot weiland; ten oosten het Hof te Zande; het geheel vormt een land schapje wat zo uit de Middeleeuwen dateert. Je verwacht er elk ogenblik een Cistersienzer monnik met een schop op zijn schouder op weg richting Groenendijk om aan "dijkagie" te gaan doen. Een beeld voor het TV-programma "Ontdek je plekje". Vorig jaar mocht dit "plekje" zich verheugen in grote publieke belangstelling van de deelnemers aan "Kerkepad" van de NCRV-televisie En terecht, het gaat om het oudste stukje Zeeuws-Vlaanderen. Van hieruit "schiepen zich de Zeeuwen uit schor en slik hun land". De wonderen zijn evenwel de wereld niet uit. Op het gemeentehuis ligt nu een plan om t Laantje te bestemmen als ontsluitingsweg voor een bungalowpark dat in het historische landschap wordt geprojekteerd. Geen idyllische onverharde weg in een historisch landschap, maar een klinkerbaan in een hypotheekpark. Hier kloppen een aantal zaken niet. Besturen is plannen maken; dat v/eten we zelfs bij de Steltkluut. De moeilijkheid zit echter in het feit dat niet elk plan getuigt van besturen. Er-zijn ook slechte plannen ook al zijn ze goed bedoeld. Kloosterzande is dan wel ouder, toch zijn de bestuurders er niet wijzer dan die in Hulst zestig jaar geleden, In de vergadering van januari 1918 nam de gemeenteraad van Hulst met algemene stemmen een motie aan om ten behoeve van de uitbreiding van de stad, de wallen te slechten en tezelfdertijd de Binnenvest te dempen (P.J. Brand, De geschiedenis van Hulst, 1972, bid. 425). Een groots plan, zeker als je bedenkt dat de laadschop nog moest worden uitgevonden. Gelukkig stuitte dit onzinnige voornemen op een groot protest en verdween het in de la (of in de vest?). Maar: de geschiedenis her haalt zich, weliswaar niet in Hulst dit keer, wel in Kloosterzande. Je bent jong en je groeit wat. Een gemeentebestuur dat zichzelf res- pekteert wil uitbreiden, heet dat. Stilstand is achteruitgang en meer van dat fraais: Terneuzen over de kreek, Oostburg hoog boven de duinen van Cadzand en Kloosterzande in't Laantje. Laten we hopen dat het een carnavalsmop is. Niet direkt een spetter, maar dat ver wacht je ook niet van een gemeentebestuur. Dat heeft wel meer te doen dan moppen te verzinnen. Bij voorbeeld: zich sterk maken om het unieke karakter van het Hof te Zande te versterken. U weet wel "Hof" tuin en niet een bungalowpark. Jan Lievens, sekretaris 78

de Steltkluut | 1988 | | pagina 14