KLEINE ALK BIJ OSSENISSE In het maandoverzicht Schenkingen, Bruiklenen etc. van het Zeeuws Biologisch museum over de maanden november en december 1987 troffen we navolgende mededeling aan: 1-12-1987, Kleine alk, gevonden op 22 november achter de Wester- scheldedijk bij Zeedorp als slachtoffer van het verkeer door de heer R.J. Remmerts uit Axel. Dat leek ons een vrij zeldzame vondst voor onze kontreien. Dat klopt. De Avifauna van Sponselee en Buise (z.j.) noemt 1 vondst: 6 november 1969, 1 exemplaar uitgeput gevonden te Vestdorpe, gestorven op 7 november. Coll. ZMA (H) en 1 waarneming: 27 november 1955, 1 exemplaar Otheense kreek (Wiel. 22 63). De Atlas van de Nederlandse Vogels (SOVON. 1987, pag 540) noemt de soort nauwelijks en de Avifauna van Zeeuws-Vlaanderen (in voorbereiding) noemt een geval meer dan dat van Westdorpe: 18 november 1983, 1 exemplaar uitgeput te Walsoorden. Levend; ter plaatse gestorven. Verder zeggen de auteurs over deze soort: Op de Noordzee zeldzaam. Invasie-achtig bij stormweer vooral in Noord-Nederland; naar het zuiden toe erg schaars. Kortom, het leek ons de moeite waard deze vondst vast te leggen in ons periodiek. George Sponselee Saxhavenstraat 5 4561 HB Hulst Naschrift redaktie: Het eind van het jaar 1987 bracht meer Kleine alken naar Nederland dan ooit, voor zover bekend. Op sommige dagen werden meer dan 60 ex, geteld en in een aktualiteitenrubriek op de TV waren zelfs een 5-tal langsvliegende vogels aan de kust te zien. Toch blijft de Kleine alk een soort, die zelfs doorwinterde vogelaars nog nooit in levende lijve gezien hebben. Deze onfortuinlijken zullen dan ook naar de Westerschelde- oevers blijven gaan om te kijken of de vogel nu eindelijk eens een keer wel aanwezig is. De meeste kans hierop bestaat na een periode van harde westen- of noordwesten wind, in oktober en november. 8 6

de Steltkluut | 1988 | | pagina 21