Buise Tombeur (1988) vermelden dat in Zeeuws-Vlaanderen in win ters zonder aanhoudende vorst 'eind oktober of begin november de winterpopulatie op sterkte' is. Het blijkt echter dat ook in een winter met nagenoeg geen vorstdagen er tot in januari nog toename kan plaats vinden. Aan de hand van landelijk onderzoek werd vast gesteld dat gemiddeld de presentie tot in december toeneemt en vanaf februari afneemt (SOVON 1987). Vermoedelijk werden niet alle gebieden waar regelmatig Blauwe Kiekendieven slapen door tellers bezocht. Als we hiermee rekening houden lijkt een schatting van 45-50 Blauwe Kiekendieven voor de zeer zachte januari-maand van 1987/88 reëel. In West-Zeeuws- Vlaanderen verbleven die maand naar schatting 20-25 vogels (pers. med. E. Blaakman). In totaal zullen in januari in geheel Zeeuws- Vlaanderen 65-75 vogels aanwezig geweest zijn. Buise Tombeur (1980) vermelden voor zachte winters 30-60 en voor strenge 80-120 overwinteraars. Het door hen vermelde aantal voor zachte winters is aan de lage kant. Naschrift De onderzoeksresultaten en de verwachting dat in koudere winters nog meer Blauwe Kiekendieven in de streek verblijven zullen hope lijk dermate stimulerend werken dat bij voortzetting van het onderzoek in de winter 1988/89 de Vogel werkgroep over ruim vol doende menskracht kan beschikken. Tevens lijkt het ons een leuk idee aan de tellingen van de slaapplaats in Saeftinghe excursies te verbinden. In de volgende Steltkluut zullen we de landelijk vastgestelde teldata vermelden en aangeven hoe we een en ander wilden organiseren. Waarnemers André Bourgonje, Mare Buise, Angelo de Caluwé, Marcel Capello, Henk Castelijns, Willy de Koek, Jaap Poortvliet, Rob Remmerts, Neil Scully, Henk Verlinde, Alex Wieland, Wim Wisse. Literatuur Buise M.A. Tombeur F.L.L. 1988. Vogels tussen Zwin en Saef tinghe. De avifauna van Zeeuws-Vlaanderen. Stichting Natuur- en Recreatieinformatie, Middelburg. Cramp S. Simmons K.E.L. 1980. Handbook of the birds of Europe, the Middle East and North Africa. Vol 2. Oxford University Press, Oxford. van Duin G. Vogelzang F. 1988. Gestencild tussentijds verslag van slaapplaats-tellingen van Blauwe Kiekendieven in Nederland. SOVON. 1987. Atlas van de Nederlandse vogels. SOVON, Arnhem. Namens de Vogel werkgroep van de Steltkluut. Henk Castelijns, Kasteelstraat 25, 4553 BA Philippine. 1 1 2

de Steltkluut | 1988 | | pagina 16