De iepen op de wallen in Hulst hebben behalve van iepeziekte veel last van houtrot. Als je ziet op wat voor manier snoeiwondbehan- deling heeft plaatsgevonden is dat allerminst verwonderlijk. Het een motorzaag zijn diepe en lange sleuven door de stam getrokken mat de bedoeling het water uit de wonden te laten af lopen. Met de kennis van de afgrendelingszones in ons achterhoofd is het niet moeilijk te bedenken wat voor gevolgen dat heeft. Dè esdoorn van ZeeuwsVlaanderen, de monumentale boom op de Oude Stoof bij Hengstdijk heeft deze winter weer een snoeibeurt gehad. De reden voor deze snoeibeurt was me onduidelijk. Er zat wat dood takhout aan de boom, verklaart de gemeente. Echter ook levend hout is hier en daar tamelijk glad tegen de stam gesnoeid. Drainage aangebracht in oude ingerotte wonden. Jfieuwgevormd callus is op een plaats ingesneden. De oude boom krijgt hierdoor opnieuw een dreun te verwerken. Ten aanzien van een aantal ingrepen zien we de laatste tijd ge lukkig enige verbetering optreden. Er wordt bijvoorbeeld steeds minder "glad tegen de stam" gesnoeid. Zomersnoei vindt daarentegen nog maar nauwelijks plaats. Het is jammer dat een groot deel van ons waardevolle bomenbestand sterk te lijden heeft van foutieve snoeimethoden Jammer ook dat dit opzettelijk verminken van bomen hier en daar nog steeds doorgaat. Dat voorheen steeds fout gesnoeid werd, is nienand kwalijk te nemen, de juiste kennis was immers niet voorhanden. Su zou er eigenlijk geen enkele exkuus meer mogen zijn voor het nog steeds doorgaan op de "oude vertrouwde manier". Blijkbaar komt de juiste informatie niet altijd terecht bij de mensen die deze kennis nou juist zo hard nodig hebben. ¥ie meer over de nieuwe snoei-inzichten wil weten kan ik de volg ende literatuur aanbevelen: Shigo, Vollbrecht en Hvass; Boomverzorging en de biologie van bomen, verkrijgbaar bij de Bomenstichting, Donkerstraat 17, 3511 KB Utrecht, telefoon 030-331328 Ellen Reemer, Vondreakties van bomen, een literatuurstudie, Rijksinstituut De Dorschkamp, 1986. Lucien Calle Zuidlandstraat 73 4532 CJ Terneuzen 01150-20894 1 1 9

de Steltkluut | 1988 | | pagina 23