Broedgeval Steltkluut (Himantoous himantoous) te Sas van Gent. Op 29 mei 1988 werd dcor Marlies Castelijns en ondergetekende op de noordelijke bezinkvijvers te Sas van Gent een heftig alarme rende Steltkluut waargenomen. Door hevige regenval hebben we de vogel maar gedurende korte tijd kunnen observeren. Op 3 juni werd door J Poortvliet, Rob Remmerts en mij vastgesteld dat ter plaatse één paar verbleef. Zoals later bleek was reeds vanaf C;_ 22 mei ter plaatse één vogel en vanaf c^. 25 mei één paar aanwezig (pers. med. F. Tombeur). Tussen 3 juni en 9 juli werd het paar door mij verschillende malen waargenomen, tekens alarmeerden de vogels bijzonder heftig. Op 28 juni heb ik voor het eerst geprobeerd vast te stellen of er sprake was van een zeker broedgeval. Ik heb me toen op veilige afstand van de vermoede lijke nestplaats tussen de vegetatie verscholen. Aanvankelijk alarmeerde beide vogels, maar na korte tijd begonnen ze te fourageren. Na twintig minuten heb ik mijn schuilplaats verlaten zonder dat vastgesteld kon worden of het hier om een zeker broedgeval ging. Op 9 juli werd een nieuwe poging gewaagd. Deze keer was ik in ge zelschap van André Bourgonje. Onmiddellijk na aankomst werd door ons gedurende zeer korte tijd één jonge Steltkluut gezien. Nadat we ons verdekt hadden opgesteld duurde het nog wel een half uur voor we het jong weer opnieuw zagen. Toen bleek dat het niet om één maar om twee jongen ging. Tussentijds hadden ze zich schuil gehouden in de vegetatie. Ook gedurende de tijd dat we de jongen konden waarnemen waagden ze zich niet ver van de vegetatie van daan. We stelden vast dat de jongen ongeveer eenderde kleiner waren dan de ouders. Uit de literatuur blijkt (Cramp Simmons 1983) dat ze op een leeftijd van 28-32 dagen kunnen vliegen. We concludeerden hieruit dat ze 2,5-3 weken oud waren. Nadat de jongen kunnen vliegen blijven ze nog 2-4 weken in het gezelschap van hun ouders. Meestal gaan ze dan in de omgeving rondzwerven. Als u de komende weken in Midden-Zeeuws-Vlaanderen Steltkluten ziet, is de kans groot dat het deze vogels betreft groot. Bij deze wil ik een ieder verzoeken die de komende tijd Steltkluten in Zeeuws-Vlaanderen waarneemt ziet dat aan mij door te geven. 113

de Steltkluut | 1988 | | pagina 17