EXPOSITIE SAEFTINGHE in het Zeeuws Museum/Batuurhistorie te Oostkapelle Het Zeeuws Museum/Batuurhistorie te Oostkapelle heeft onlangs de tentoonste11ing "Saeftinghe" voor het publiek opengesteld. De tentoonstelling gaat in op vele aspecten van dit unieke brakwater biotoop, wardoor pas goed uitkomt hoe belangrijk het behoud van Het Verdronken Land van Saeftinghe, mondiaal gezien, is. Na het titelpaneel, waarin opgenomen de lijst van medewerkende instanties en partikulierende subsi diegevers en de lijst van fotografen, volgt een uit gebreid scala aan onderwerpen. De vitrine over de flora van de schorre behandelt niet slechts de planten, die zich onder extreme omstandigheden op een schorrengebied kunnen handhaven, doch ook de insekten en hun larven die zich soms door bijzondere kunstgrepen een plaats in dit 'niemandsland' wisten te verwerven. Doortrekkers en Vintergasten behandelt de vogel soorten die s winters het gebied bezoeken op hun trektocht naar zuidelijke streken en in Saeftinghe rusten, fourageren of overwinteren. Een opvallende verschijning in het gebied is de Grote Mantelmeeuw, met zijn 1.65 meter spanwijdte de grootste meeuw van ons land. Ook veel waterwild als ganzen en eenden pleisteren in Saeftinghe. In de broedtijd biedt Saeftinghe aan enige zeldzame vogelsoorten als de Vitgesterde Blauwborst en de Vaaierstaartrietzanger nestmogelijkheid en voldoende voedsel. Vanwege hun geringe aantallen echter zullen deze soorten voor de meeste excur- siegangers verborgen blijven. Toch hoeven balts gedrag en daaropvolgende nestelaktiviteiten niet geheel onopgemerkt te blijven. Een aantal vogel soorten is zo algemeen (b.v. kokmeeuw, zilvermeeuw tureluur en kleine karekiet) dat ze zeker door elke wandelaar gezien kunnen worden. 105

de Steltkluut | 1988 | | pagina 9