op vrijwilligheid. Maar met deze instrumenten kunnen we niet volstaan. Soms is er meer nodig. De Natuurbeschermingswet biedt de meeste mogelijkheden om sturing te geven aan ontwikkelingen. Saeftinghe, het schor van Vaarde, de Zwarte Polder zijn al NB-wet gebieden. Momenteel is een beleidsplan voor de Westerschelde in diskussie. Ve zien het nadrukkelijk als de taak van het ministerie van Landbouw en Visserij om de Westerschelde als ecosysteem in het kader van dat beleidsplan te verdedigen. Daarbij hoort ook nadrukkelijk de vraag in hoeverre een uitbreiding van de NB-wet gebieden in de Westerschelde gewenst is. Het is zeker niet zo eenvoudig, dat een toepassing van die wet ook meteen resultaat oplevert. We ervaren aan den lijve in de Oosterschelde dat overleg met de betrokkenen in het gebied noodzakelijk is. Een NB- wet aanwijzing heeft pas resultaat als er een maatschappelijk draagvlak voor bestaat. Wij beschouwen het als onze taak om aan te tonen waarom de aanwijzing gewenst is en welke mogelijkheden de NB-wet biedt. Over landinrichting kan een hele diskussie gevoerd worden. Ik denk wel dat je tegenwoordig kunt konstateren dat het landinrichtingsinstrument niet één belang meer dient. De minister van Landbouw en Visserij heeft recent beslaten het budget voor landinrichting te verschuiven in het voordeel van natuur en milieu. Landinrichting is verschrikkelijk belangrijk, maar niet zo dat landinrichting alles bepaalt. De eerste keuze wordt gemaakt in de ruimtelijke ordening, daarop wordt landinrichting geënt. Daarom ben ik gelukkig met het feit dat Provinciale Staten besloten hebben voor de kust van West Zeeuws-Vlaanderen en voor de kop van Schouwen het streekplan nader uit te werken. Ik kan niet op alle punten ingaan die Peter Maas in zijn inleiding heeft aangeroerd. We nemen het wel mee, maar ik kan niet garanderen dat het morgen al tot resultaat leidt. Terug naar het boek. Het ziet er fantastisch uit. Ik leg het op de hoek van de tafel ter inzage, zodat alle aanwezigen het kunnen bekijken, maar ik neem het wel mee Ik waardeer het zeer dat het boek aan mij wordt overhandigd en ik feliciteer alle mensen die in het boek energie hebben gestoken, met het resultaat, [verslag; Thijs Kramer3 TOESPRAAK VAN PETER MAAS: DE AVIFAUNA EN DE BETEKENIS VOOR NATUURBESCHERMING IN ZEEUWS-VLAANDEREN Het is vandaag een historische dag voor onze beide verenigingen en we zijn dan ook ontzettend blij dat we het boek "De vogels tussen Zwin en Saeftinghe" vandaag kunnen presenteren. Er is jaren aan gewerkt. De basis voor het boek werd gelegd door 143

de Steltkluut | 1988 | | pagina 15