salamanders, enz. In het boek "Vogels tussen Zwin en Saeftinghe" kunt u lezen hoe de vogelstand zich de afgelopen tientallen jaren heeft ontwik keld. Vaak blijkt het slecht te gaan, met name met een aantal kritische, ecologisch kwetsbare soorten. Dat duidt er op dat er ergens bepaalde ontwikkelingen aan de gang zijn die negatieve gevolgen hebben voor de vogelstand en dat daar dus iets aan ge daan moet worden willen we de betekenis van Zeeuws-Vlaanderen voor vogels, nationaal dan wel internationaal niet verloren laten gaan. Het is dan ook niet zomaar dat we speciaal Dhr. Oomen hebben uit genodigd om het eerste exemplaar in ontvangst te nemen. Dhr. Oomen is directeur Landbouw, Natuur en Openluchtrecreatie van het ministerie van Landbouw en Visserij in Zeeland. Onze hoop is ge vestigd op de overheid. Zij heeft namelijk de mogelijkheid om via een voorwaardenscheppend beleid allerlei handvaten aan te reiken die van belang zijn of zouden kunnen zijn voor een goede bescher ming en een goed beheer van onze natuurwaarden. Laten we eens een aantal actuele zaken bekijken, te beginnen bij de Westerschelde. De Westerschelde vormt als onderdeel van het Deltagebied een van de belangrijkste wetlands van Europa. Het is een estuarium dat van nature zeer produktief is en het heeft een bijzonder strate gische waarde met betrekking tot vogels. Het gebied vormt voor 100-duizenden vogels een essentiele tussenstap in het hele sy steem van trekroutes waarbij sommige soorten meer dan 10.000 km moeten afleggen. Voor meer dan 20 soorten wordt aan de norm voor internationaal belangrijk wetland voldaan. In dat licht bezien is de Westerschelde dus duidelijk meer dan alleen een vaarweg naar Antwerpen. Maar de ernstige waterverontreiniging tast de natuurwaarden van de Westerschelde sterk aan. De op grote schaal uitgevoerde baggerwerkzaamheden veroorzaken een onacceptabele bron van verontreiniging zodra de specie wordt teruggestort. Het verdiepen van de vaargeul veroorzaakt afslag van slik- en schorranden doordat de stroomsnelheid toeneemt. Daarnaast is rust voor de duizenden vogels die op de slikken of schorren fourageren, overtijen of broeden, een absolute noodzaak. Wat dit betreft moeten we ook kijken naar de Noordzeekust tot en met het Zwin, waar heel duidelijk een conflict aanwezig is met de recreatie. Ook op een aantal plaatsen langs de Westerschelde is dit het geval, zoals bij de Hoge Platen, een uiterst belangrijk broedgebied. Maar ook de Zandplaat bij Paulinaschor, waar een broedkolonie van Strandplevier en Dwergstern verloren is gegaan door verstoring. Een laatste probleem wat in het Westerschelde gebied speelt is de jacht. Nog steeds vindt jacht plaats vanuit bootjes op het water én in Saeftinghe. Dit staat in schril con trast met de grote vogelwaarden in het gebied. In 1987 nog werd de jacht vanaf het water nogmaals verlengd. We zien hierin een glasharde ontkenning van de natuurwaarden in de Westerschelde Maar gelukkig zijn er verschillende mogelijkheden om aan al deze 145

de Steltkluut | 1988 | | pagina 17